Haber

iPhone 12’nin DXOMARK Ses Performans Skoru Belli Oldu

iPhone 12'nin DXOMARK Ses Performans Skoru Belli Oldu

Zeki telefonların kamera performansları denildiğinde akla birincil gelen test kuruluşu olan DXOMARK, geçtiğimiz sene akıllı telefonların ses performanslarını da test etmeye başlamıştı. Şirket, bu testleri nasıl gerçekleştirdiğine dair oldukça ayrıntılı bir yazı da yayınlamıştı.

Telefon hoparlörlerinin ses tınıları, en yüksek ses seviyeleri gibi değişik parametreleri deneme eden DXOMARK, bu sefer iPhone ailesinin son üyesi iPhone 12’yi test etti. Deneme sonuçları ise oldukça güzel oldu.

DXOMARK, iPhone 12 ses testi

iphone 12 dxomark ses performansı test sonucu

iPhone 12, ses testinde toplamda 73 puan almayı başardı. Geçtiğimiz sene çıkan iPhone 11, toplamda 72 puan almayı başarmıştı. Aralarında sadece bir puanlık ayrım olsa da iPhone 12, DXOMARK zeki telefon ses sıralamasında birincil 10’a girmeyi başardı. Telefon, iPhone 11 Pro Max’in derhal bir üstteki sırası olan 6. sıraya yerleşmeyi başardı.

Olayın esas ilginç tarafı ise iPhone 12’nin iPhone Xs Max‘in bir puan peşinde yer alması oldu. Natürel ki iki aygıt aralarında yalnızca bir puan bulunduğunu belirtmekte de üstünlük var. Listenin en üst sırasında ise 76 puanla Xiaomi’nin bu sene başında meydana çıkan Mi 10 Pro modeli bulunuyor.

DXOMARK’ın analizine göre iPhone 12, ayrıca ses hem de “playback” kısımlarında 73 puan almayı başardı. Cihaz, ses tınısı ve üç boyutlu çalma gibi daha alçak kategorilerde epeyce iyi bir performans sergilemeyi başardı. En yüksek seste de oldukça yeterli bir performans sergiledi.

Inceleme sonucunda iPhone 12 ses performansının eksi yönlerine baktığımızda düşük spektrumdaki ses oynatmalarında bozulmalar olduğu açıklama edildi. Yüksek sesli kayıtlarda da bozulmalar yaşandığı dile getirildi. DXOMARK’a göre iPhone 12, ani beğenilmeyen ses konusunda da sınıfta kaldı.

Comments
To Top