Haber

iPhone 12 Pro’da Siyahı Yeşil Gibi Gösteren Ekran Titreşim Sorunu (Nasıl Düzeltilir?)

iPhone 12 Pro'da Siyahı Yeşil Gibi Gösteren Ekran Titreşim Sorunu (Nasıl Düzeltilir?)

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın çiçeği burnunda amiral gemisi telefonları iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’da garip bir ekran sorunu yaşanıyor gibi görünüyor. Bir Takım kullanıcılardan gelen bildirimlere kadar telefonları ekranı kimi zaman titriyor, kimi zamansa siyahı dürüst bir şekilde göstermeyip, yeşil veya sarıya çevirirken titriyor. Bu acayip kusur, telefonun ekranında saf siyah bir duvar kağıdı ya da video varken ortaya çıkıyor.

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’da yaşanan ekran sorunlarıyla ilgili bir tanımlama yapmadı. Fakat böylece fazla iPhone 12 sahibi, bu cins sorunların yaşandığını söylüyor. Üstelik teknik eleştirmenlere tarafından iPhone 12’nin ekran sorunu, kolay birkaç yöntemle tespit edilebiliyor. Mesela, burada yer alan bağlantıyı kullanarak erişebileceğiniz bir video, iPhone 12’nizde ekran titreşim ve yanlış tonlama sorunu yaşayıp yaşamadığınızı tespit etmenizi sağlayacaktır.

iPhone 12 Pro’daki renk bozulma sorunu işte böyle görünüyor

iPhone 12 Pro ekran sorunu

Piyasaya sürülen yeni akıllı telefonlarda, kimi vakit bu nesil sorunlar yaşanabiliyor. Fakat geliştirici şirketler, kullanıcılara sundukları yazılım güncellemeleri ile bu sorunların üstesinden geliyorlar. Apple da muhtemelen bir yazılım güncellemesi ile sorunu çözecek oysa isteyen kullanıcılar, Apple’ın yazılım güncellemesini beklemeden de bu sorundan kurtulabilirler. Ancak hemen bahsedeceğimiz çözüm yollarının daimi olmadığını, aynı sorunu bitmiş yaşayabileceğinizi peşin peşin söyleyelim.

İşte iPhone 12’deki ekran sorunlarını geçici olarak çözecek yöntemler

Ekran parlaklığını en fazla seviyeye getirmek

Kullanıcılardan gelen bildirimlere tarafından ekran sorunlarına aleyhinde çözümün bir numaralı yöntemi, ekran parlaklığının en fazla olarak ayarlanması. Bu işlemi gerçekleştirmek için telefonunuzun yoklama panelini kullanabilirsiniz. Hem ‘Ayarlar’ bölümünde yer alan ‘Ekran ve Parlaklık’ bölümü de bu işlem için asistan olacaktır. Hatta bu mönü altında parlaklığın otomatik olarak ayarlanmasını devre dışı bırakabilir, bu sayede tekrar tekrar parlaklık ayarı yapmakla uğraşmazsınız.

Anekdot: Ekran parlaklığını azami seviyeye çıkarmanın bataryanız için o kadar de iyi bir şey olmadığını unutmayın. Eğer şarjın uzun gitmesini istiyorsanız, bu yöntem sizin için uygun olmayabilir.

iPhone 12 ailesi

Telefonunuzun beyaz noktalarını azaltın

Beyaz nokta meselesi, telefon ekranındaki beyaz piksel yoğunluğunun düşürülmesi anlamına geliyor. Bu operasyon için Ayarlar menüsü altında yer alan ‘Erişebilirlik’ alt menüsüne girin. Karşınıza meydana çıkan ekranda ‘Ekran ve Metin Boyutu’ yazar bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra da ‘Beyaz Noktayı Azalt‘ yazar bölümü etkinleştirin. Bunun anında ardından da karşınıza çıkan düzey barını artırın. Bu bardaki değeri yükseltmek, telefonun ekranını soluklaştıracaktır. 

İşte bu iki yöntemi kullanarak iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’nun ekran sorunlarını giderebilirsiniz. Fakat henüz de bahsettiğimiz gibi bu işlemler, sadece geçici çözüm sunacaktır. Apple tarafından yazılımsal veya donanımsal bir müdahale olmadan bu sorunların üstesinden gelmekse ne yazık ki muhtemel yok.

Comments
To Top