Haber

iPhone 12 Pro Max Parçalarına Ayrıldı: Telefonun Tamir Edilebilirlik Puanı Açıklandı

iPhone 12 Pro Max Parçalarına Ayrıldı: Telefonun Tamir Edilebilirlik Puanı Açıklandı

iFixit, iPhone 12 serisi incelemelerine iPhone 12 Pro Max ile devam etti. Parçalarına ayrılan telefonun iç yapısının, serinin diğer üyelerinin yapısından çok daha öbür olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bilhassa daha büyük kamera sistemi işaret bir ayrım oluşturdu.

iPhone 12 Pro Max’in içinde birincil uyarı çeken farklılık, cihazın L şekilndeki bataryası oldu. Apple, bu pil şeklini daha önce iPhone 11 Pro Max’te de kullanmıştı. iPhone 12 Pro ise daha dikdörtgen şekilli bir bataryaya sahipti.

Maliyetleri eksilmek için bambaşka tasarımlar

iPhone 12 Pro Max

Söylentilere kadar Apple’ın bu ilginç şekilli bataryayı seçmesinin nedeni ise artık hayatımıza girmeye başlayan 5G temas teknolojisi oldu. Işyeri bu vesile ile 5G çipine yer açtırmak ve maliyeti azaltmak istedi.

iPhone 12 Pro Max, serinin en büyük bataryaya sahip telefonu olarak biliniyor. Pil 14,13Wh baskı sağlıyor. Bu rakam iPhone 12 ve iPhone 12 Pro2Da 10,78 Wh’de kalmıştı. yine de iPhone 11 Pro Max’in 15,04Wh’lik bataryasıyla irtifa ölçüşemiyor.

Cihazın kamera sistemi ise epeyce etkileyici. Apple bu modelde iPhone 12’den daha büyük sensörler seçti. Bu Nedenle firmanın şimdiye kadarki telefonları arasında en iyi düşük ışık performansına sahip cihazı da iPhone 12 Max Pro oldu.

Hareketli sensör

iPhone 12 Pro Max kamera

Kamera sisteminin röntgeninde ise mıknatıslar dikkat çekti. Sisteme yerleştirilmiş dört mıknatıs, kamera sensörünü saniyede 1000 defa hareket ettirerek el titremesinin yarattığı negatif etkileri azaltıyor. Apple bu yöntemin standart lens-tabanlı optik görünüm sabitlemeden daha iyi olduğunu düşündüğü için böyle bir tercihte bulunmuş olabilir.

iFixit bu cihazda daha kompakt bir anakart kullanıldığını söylerken, modüler SIM kart okuyucuyu da tamir için olarak yorumladı. Hem hoparlörlerin etrafındaki lastik bantları da tamir ve sökme anlamında işlerini kolaylaştıran bir yenilik olarak nitelendirdi. 

gerçi iPhone 12 Pro Max’ın tamir puanı, serinin öteki telefonları gibi 10 üzerinden 6 oldu. Bu durumun sebepleri olarak ise Apple’ın kullandığı vidalar, su geçirmezlik özelliğinden kaynaklanan karmaşık tamir süreçleri ve cihazın ön ve arkası cam olduğu için büyüyen kırılma riski gösterildi.

Comments
To Top