Haber

iOS’un Hesap Makinesinde 2008 Yılından Beri ‘Bilimsel Mod’ Olduğunu Biliyor muydunuz?

iOS'un Hesap Makinesinde 2008 Yılından Beri 'Bilimsel Mod' Olduğunu Biliyor muydunuz?

ABD merkezli teknoloji devi Apple göre geliştirilen iOS işletim sistemi, bugün milyonlarca alıcı göre kullanılıyor. Şirketin geliştirdiği akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemi, sahip olduğu özelliklerde de pek fazla kullanıcının beğenisini kazanıyor. Derhal sizlere, iOS’ta 2008 yılından beri bulunan fakat birçok kullanıcının habersiz olduğu bir özellikten bahsedeceğiz. 

Her işletim sisteminde olduğu gibi iOS işletim sisteminde de dahili bir Hesap Makinesi uygulaması var. Bu dilekçe, esas hesaplama işlemlerinin tümünü yapabiliyor. Oysa fazlasına ihtiyaç duyan iPhone kullanıcıları, App Store’da yer alan “bilimsel mod” destekli hesap makinesi uygulamalarına yöneliyorlardı. Aslında böyle bir şeye hiç lüzum yok. Zira iOS’ta yer alan yerleşik Hesap Makinesi, bilimsel mod desteğine zaten sahip.

iOS’un bilimsel modundaki Hesap Makinesi, işte böyle görünüyor

iOS Hesap Makinesi

iOS’ta yer alan Hesap Makinesi isimli uygulamayı bilimsel modda göstermek isterseniz, yapmanız gereken tek şey telefonunuzu tabi döndürmek. Bu işlemi yaptıktan sonradan üstel sayılar, trigonometri, logaritma ve köklü sayılar gibi gelişmiş matematik işlemlerini, iPhone üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu da App Store’dan üçüncü taraf bir uygulamaya duyurulan ihtiyacı nispeten de olsa ortadan kaldırıyor.

Böylece fazla iPhone sahibinin bilmediği bu nitelik, 2008 yılında yayınlandı. iOS 2.0’den beri kullanılabilen nitelik, iPhone’lara ön yüklü olarak sunuluyor. Sahiden Apple, bu uygulamanın App Store mağazasında, bu özelliğin varlığını da gösteriyor. Ancak Hesap Makinesi uygulamasının telefonda zaten bulunuyor oluşu, bilimsel mod özelliğinin gözlerden kaçmasına yol açmış gibi görünüyor.

Comments
To Top