Haber

iOS 12.5 ile “Eski” iPhone’lara COVID-19 Bildirimleri Özelliği Geldi

iOS 12.5 ile "Eski" iPhone’lara COVID-19 Bildirimleri Özelliği Geldi

ABD merkezli teknoloji devi Apple, COVID-19 salgını kapsamında özel bir yazılım geliştirme kararı almıştı. “COVID-19 maruziyet bildirimi” olarak hazırlanan bu özel algoritma, kullanıcıların sosyal mesafeyi korumasına, bu sayede de salgının denetleme altına alınabilmesine tezgâhtar oluyordu. Yeni tür iPhone modellerinde kullanılabilen bu özellik, artık eski iPhone modellerinde de kullanıcılar kadar deneyimlenebiliyor.

Apple, iOS 14’ü desteklemeyen iPhone 6 gibi popüler modelleri için, yeni bir yazılım güncellemesi yayınladı. “iOS 12.5” olarak isimlendirilen bu yazılım güncellemesi, temelde COVID-19 salgınıyla ilgili olarak tasarlandı. Eski model iPhone kullanıcılarını da COVID-19 maruziyet bildirimi kapsamına bölge şirket, bir takım güvenlik iyileştirmelerini de bu sürümle birlikte kullanıcılara getiriyor.

COVID-19 maruziyet bildirimi nasıl çalışıyor?

iOS 12

COVID-19 maruziyet bildirimleri, tıpatıp HES uygulamasında olduğu gibi Bluetooth tabanlı bir hizmet. Çevreye durmadan sinyal yayan iPhone modelleri, sosyal mesafenin aşıldığı durumlarda kullanıcıları uyarıyor. Kullanıcıların, COVID-19 test sonuçlarını da gönüllü olarak ekleyebildikleri algoritma, artı bir kişiyle bağlantı edilmesi durumunda da zorunlu uyarıyı yapıp, COVID-19’a maruz kalan kullanıcıyı bilgilendiriyor.

Apple, iOS 14 desteklemeyen iPhone modelleri için sunduğu iOS 12.5’le ilgili detaylı bir data vermiyor. Zaten haberimizin başında da bahsettiğimiz gibi bu sürüm, yalnızca COVID-19’a odaklanıp, kullanıcıların salgınla ilgili tedbirli olabilmelerini sağlıyor. Haliyle bu yazılım güncellemesinden ayrı bir şey beklememek gerekiyor.

Comments
To Top