Haber

İnternette neyin kalacağına kim karar veriyor?

İnternette neyin kalacağına kim karar veriyor?

Geçtiğimiz hafta, ABD hükümetinin başkentte Trump yanlısı bir çetenin sözde görülmemiş bir saldırısının ardındaki krize atıldığı görüldü. Dün, Temsilciler Meclisi, ayaklanmayı tahrik etmek için Trump aleyhine bir itham maddesi çıkardı. Bu, Amerikan deneyi için bir dönüm noktası.

Bu dönüm noktasının bir kısmı, internet platformu şirketlerinin rolüdür.

Bugünkü konuğum, Stanford Siber Politika Merkezi’ndeki Platform Düzenlemesi Programı direktörü Profesör Daphne Keller ve büyük bir sorundan bahsediyoruz: İnternette olanları nasıl denetleyeceğiz.

Kongre Binası’na yapılan saldırının ardındaki, ayrıca Twitter ayrıca de Facebook, bir dizi küçük platform gibi Trump’ı yasakladı. Stripe gibi diğer platformlar, web sitesine bağış işlemeyi durdurdu. Reddit, Donald Trump alt dizinini yasakladı – liste devam ediyor. Ve Twitter’ın daha küçük bir rakibi, Apple ve Google onu başvuru formu mağazalarından çıkardığı ve Amazon’un Amazon Web Hizmetlerinden attığı için internetten etkili bir şekilde uzaklaştırıldı.

Tüm bu eylemler fazla zorlama şartlar altında gerçekleştirildi – altı kişiyi öldüren bir başkanın darbe girişimi.

Ayrıca, çevrimiçi ifade özgürlüğü söz konusu olduğunda, yasa ve hizmet şartları sözleşmeleri arasındaki kompleks etkileşim üstüne bir egzersiz yayınladı. İçerik denetimi kararlarının alındığı çerçeveyi, bu şirketleri neyin sınırlandırdığını ve başka hangi modelleri kullanabileceğimizi anlamasına fiilen takviye etmesini istedim.

İki anekdot: Profesör Keller’in “CDA 230” hakkında konuştuğunu duyacaksınız çok – bu, platformların kullanıcılarının yayınladıkları şeyden sorumlu olmadığını söyleyen yasa olan Kısım 230’a bir göndermedir. Ve konuşmanın ne dek hızlı rekabete dönüştüğüne uyarı edin – büyük platform şirketlerinin boyutu ve ölçeği, beni bile şaşırtan şekillerde ılımlılık tartışmasının esas parçalarıdır. Pekala, Stanford’da Platform Düzenlemesi Programının yöneticisi Daphne Keller.

İşte başlıyoruz.

Aşağıda, sohbetimizden hafifçe düzenlenmiş bir alıntı var.

2020, içerik teftiş ile ilgili konuşmada kayda değer bir dönüm noktasıydı. Platformların, kullanıcılarının yayınladıkları şeyden sorumlu olmadığını söyleyen yasa olan 230.Bölüm hakkında sona ermek bilmeyen bir ağız dalaşı vardı.

Benim için ilginç bir şekilde, Joe Biden’ın platform konumu da Demokratlar arasında eşsiz olan 230’un kaldırılması.

Bu hitabe geçen hafta fiilen kızıştı: Trump, Kongre Binası’nda bir isyan çıkardı ve öteki platformların yanı sıra Twitter ve Facebook’ta yasaklandı. Mesela, Twitter ya da Facebook bağlamında düşünmediğimiz bir platform olan Stripe, Trump kampanya web sitesinden ödeme işlemeyi durdurdu.

Bunun peşinde, bir karşı taraf İçerik denetim kuralları çok gevşek olan <Parler araması Twitter’ın alaka odağı haline geldi. Kendini hem < Apple ve Google başvuru formu mağazalarından ve Amazon’dan kaldırılmıştır Web Hizmetleri, web barındırma hizmetinin fişini çekti – etkin bir şekilde, hizmet dağıtım noktalarını denetçi büyük teknoloji şirketleri göre kapatıldı. Bu, teknoloji yığınındaki birçok öbür noktadır. Merak ettiğim şeylerden biri, 230 takvim bir tartışma geçirmişiz gibi hissettiriyor ve hemen, bir grup insan ortaya çıkıp “İçerik denetimi ne olmalı?” Fakat doğrusu endüstride ve akademide oldukça kompleks bir mevcut çerçeve ve tartışma var.

DC, milletvekillerinin sadece bir şeyler uydurduğu ve duvara spagetti fırlattığı bir sirkti. Geçen sene CDA 230’u değiştirmek için 20’den artı önerge vardı ve bunların çoğu yalnızca sinemaydı. Bunun aksine, küresel olarak ve bilhassa Avrupa’da, Dijital Hizmetler Yasası adlı heybetli bir yasal paket üzerinde egzersiz var. Sadece içerik denetiminin lojistiğine yerleştirilmesi gerektiğini düşündüğüm çok fazla uyarı var. Bu değin çok konuşmayı aynı anda nasıl denetliyorsunuz? Bu dek çok konuşmaya aynı anda dayatılabilecek kuralları nasıl tanımlıyorsunuz?

Avrupa’daki öneriler, mahkemelerin hangi konuşmanın yasadışı olduğuna karar verme sürecine dahil edilmesini temin etmek gibi şeyleri özel kişilerin ellerine ele vermek yerine şirketler. Kullanıcıların konuşmalarını kaldırdıklarında bildirim almaları ve yanlış bir şekilde suçlandıklarını düşündüklerinde yanıt verme ve söyleme fırsatına sahip olmaları için süreçlere sahip olmak. Ve daha sonra, eğer bahsettiğimiz şey platformların bir şeyleri ortadan kaldırma gücüyse, Avrupa önerisi ve bir takım ABD önerileri, platformların, kurallarının ne olduğu konusunda olabildiğince net olmasını karşılamak gibi şeyleri de içeriyor. , kullanıcılara kuralların nasıl uygulandığını anlatıyor ve kullanıcıların bu isteğe yan kaldırma kararlarına itiraz etmesine müsade veriyor.

Hafta sonu baştan başa, < Apple , Google” , AWS, Okta ve Twilio’nun tümü gitmemeye karar verdi bundan böyle Parler ile çalışın çünkü zorunlu içerik teftiş standartlarına sahip değildi. Sanırım Amazon, Parler’a gönderdikleri bir mektubu kamuoyuna açıkladı, “Bu kadar sıkı denetlemeniz gereken 98 misal belirledik ve hizmet şartlarımızın dışarıda kaldınız. AWS aracılığıyla şiddete özendirme edilmesine müsade vermeyeceğiz. ” Tüm bu şirketler Parler’ı internetten etkili bir şekilde çıkarabiliyorsa, ayrı bir içerik kontrol standardıyla Twitter’a karşı taraf bir şirkete nasıl sahip olabilirsiniz? Daha gevşek bir denetime sahip bir hizmet açmak istiyormuşsunuz gibi hissettirdiği için, AWS’ye “Pekala, zemin burada” diyerek karşılaşacaksınız.

Büyük görüşler ve öteki sorunlar hakkında yeni bir podcast olan Decoder ile tanışın. İşletmenin, teknolojinin ve yarattıkları dünyanın geleceğini keşfederken The Verge’den Nilay Patel’e katılın.

Herkese hizmetlerini arzetmek zorundalar. İsteğe emrindeki sansürcü olamazlar ya da internette hangi fikirlerin akacağını seçemezler.

Açıktır ki, bu ülkede en daha alçak katmanda bile ağ tarafsızlığı konusunda büyük bir tartışmamız var. Ancak listelediğiniz örnekler, temel altyapılar olarak görülebilecek herhangi biri hakkında benzer konuşmayı yapmamız gerektiğini gösteriyor. Örneğin Cloudflare, bir hizmeti bilgisayar korsanlığına karşısında koruyorsa ve Cloudflare sizi hizmetten çıkardığında, artık etkin bir şekilde internette olamazsınız. Cloudflare için kuralların ne olması gerektiği hakkında konuşmalıyız. Ve bu durumda, CEO’ları Matthew Prince şahane bir köşe yazısı yazdı ve “Bu güce sahip olmamalıydım. Bir demokrasi olmalı ve bunun nasıl olacağına karar vermeliyiz ve rastgele teknoloji CEO’ları internette hangi konuşmanın akacağına karar vermemeli. “

Yani bundan bahsediyoruz yığındaki birçok öbür yerde ve tekrar tekrar çoğu insan için geçiş yapmanın fazla kuvvet olduğu ISP düzeyinde ağ tarafsızlığının bir savunucusu oldum. Fazla artı fiyatlandırma oyunu var ve çok artı rekabet değil. Orada tarafsızlığın var olması çok mantıklı.

Google bir diğer harika misal. Arama tarafsızlığının Google’a tanıtabileceğiniz kavramsal bir şey olduğu fikri var. Bir boru için açık sözlülük spektrumu nedir? Aramada tarafsızlığın muhtemel olup olmadığından bile kesin değilim. Söylemesi inanılmaz görünüyor. Bunu söylemeyi seviyorum. Bu yelpazenin geçişlerinin nerede olduğunu düşünüyorsunuz?

Twitter veya Facebook gibi bir hizmet için objektif olsalar, her şeyin yayınlanmasına izin verseler, hatta her bir hukuki İlk Değişikliğin müsade verdiği şey, fosseptik olacaktır. İfade özgürlüğü çukurları olacaktı. Ve reel dünyadaki çılgın çukurlar gibi, onu isteyen bazı beyaz adamlar var ve cümbür cemaat kaçacaktı. Bu bir sorun – ayrıca sivil söylem siteleri olarak çok daha eksik elverişli ayla geldiklerinden ayrıca de reklamverenler uzaklaşacağından, platformlar para kazanmayı bırakacak ve izleyiciler ayrılacaktı. Her şeyi taşımaları gerekse, etkili bir şekilde anlamsız olurlar. Bence birçok insan realist olarak Nazileri kovmalarını istiyor. Zorbalığı, pornoyu, anoreksiya yanlısı içeriği ve huysuz takdirde interneti dolduracak çöp dalgasını ayıklamalarını istiyorlar.

ABD’de bu soruyu gündeme getirenler muhafazakarlar, ama küresel olarak, politik yelpazenin her yerinden millet bunu yükseltiyor.

Bu bir değişiklik rekabet sorusu. Demin iyi boğuşmadığımız bir rekabet ve tavır soruları bağlantısı var.

Nilay Patel ile Kod Çözücü

Büyük görüşler ve öteki konular hakkında The Verge’den yeni bir podcast sorunlar. Hemen abone olun!

.

Comments
To Top