Haber

İnternet Bilgisayar Klavye Şampiyonası’nda Türk Takımı Dünya Şampiyonu Oldu

İnternet Bilgisayar Klavye Şampiyonası'nda Türk Takımı Dünya Şampiyonu Oldu

Afyonkarahisar’a alt Sandıklı ilçesinde 7. sınıf öğrencisi olan Nisan Maya Tunçoğlu, Birleşmiş Milletler’e emrindeki Milletlerarası Veri İşlem ve İletişim Federasyonu’nun (INTERSTENO) Çekya Temsilciliği tarafından düzenlenen ZAV 100 Milletlerarası İnternet Bilgisayar Klavye Şampiyonası’nda “0-12 Yaş Küçükler Kategorisinde” dünya klavye şampiyonu oldu.

21-24 Kasım’da gerçekleştirilen ZAV 100 Milletlerarası İnternet Bilgisayar Klavye Şampiyonası’nda Türk takımı, toplamda 4 madalya kazanmayı başardı. Nisan Maya Tunçoğlu, dakikada net 699 vuruş yaparak kendi kategorisinde dünya şampiyonu olmayı başardı ve şampiyonadaki Türkiye namına en büyük başarıyı elde etmiş oldu.

klavye şampiyonu

14 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Klavye Şampiyonası’nda da dünya rekoru kırdığını dile getiren Tunçoğlu, son başarısıyla ilgili olarak, “Çekya’da düzenlenen yarışmada toplam 12 madalyanın 4’ünü ülkemiz aldı ve takım olarak kazanan olduk. Ekip olarak aldığımız şampiyonluk ve ülkemizin adını dünyaya duyurmak, kibir verici. Bu yarışmada da dünya birinciliği elde ettim ve bu başarıyı kimseye kaptırmak istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Derslerden geriye doğru kalan boş vakitlerinde klavye pratiği yaptığını bildiren Tunçoğlu, “Pandemi sürecini değerlendirdim. Okul derslerimi uzak takip ettim. Kalan vakitlerimde ise günde minimum 1 saat klavye çalışması yaptım. Bu çalışmalarımı ayrıca esas dil keza de 15 öbür dilde gerçekleştirdim. Arkadaşlarıma tavsiyem, bu süreçte derslerini mükemmel peşine düşüp takip edip, kalan zamanlarını da değerlendirsinler. Hangi konuda yetenekleri varsa üzerine gitsinler ve çalışmaya devam etsinler.” şeklinde konuştu. bu arada 10 parmak klavye konusunda kendini geliştirmek isteyen okuyucularımızı buradaki içeriğimize bekleriz.

Comments
To Top