Haber

İnternet Alışverişlerinde Paralı Poşet Devri Başlıyor

İnternet Alışverişlerinde Paralı Poşet Devri Başlıyor

Geçtiğimiz gün mecliste kabul edilen Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun ile birlikte elektrikli scooter kullanımına yaş sınırı getirildiğini siz değerli okuyucularımıza zaten aktarmıştık

Benzer yasayla birlikte kurulması kararlaştırılan Türkiye Çevre Ajansı, meşrubat ambalajları için uygulanacak depozito düzenlemesi ve marketlerdeki ince poşet yerine kese kağıdı düzenlemesi ile 20 milyar TL’lik tasarruf gerçekleştirecek.

Türkiye Çevre Ajansı, içecek şişeleri için depozito sistemi geliştirecek

depozitolu şişe

Yeni yasayla birlikte kurulması kesinleşen Türkiye Çevre Ajansı, sıfır atık hedefi doğrultusunda, depozito bedeli alınarak piyasaya sürülen ürünlerin tüketilmesi ardından iade alınması ve depozito bedelinin geri ödenmesine dayalı bir sistem üzerinden çalışacak. Bu kapsamda ajans, depozito yönetim sistemi kuracak ya da kurduracak.

Türkiye Çevre Ajansı, ‘suç oluşturan ve ihalelerden ambargo’ hükümleri hariç, Millet İhale Kanunu hükümlerine alt olmayacak. Depozito yönetim sisteminin kurulması, işletilmesi ve faaliyetlerine ilişkin oluşturacağı alım ihalelerinin usul ve esasları Cumhurbaşkanınca belirlenecek. Sistem, devam etmekte olan pandemi nedeniyle bir yıl ertelemeli olarak hayata geçirilecek.

İnternet alışverişleri için de ücretli poşet uygulaması geliyor

kese kağıdı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Meclis Çevre Komisyonu Başkanı Başkanı Muhammet Balta, “Poşet uygulaması ile tüketim yüzde 80 azaldı. 1.5 milyar lira tasarruf sağlandı. derhal Çevre Ajansı’yla da 20 milyar TL civarında olan içecek ambalajlarının yüzde 90’ınını geri dönüşüme kazandırıp, geri mutasyon oranını da yüze 13’cilt yüzde 35’e çıkaracağız. Yani çöpe attığımız paradan 20 milyar TL tasarruf yapacağız” ifadelerini kullandı.

Marketlerde kullanılan ince poşetlerle ilgili de konuşan Balta, “Ücretli poşet uygulamasının gerisinde marketlerdeki ücretsiz tek kullanımlık poşet kullanımında büyük çoğaltma yaşandı. Bunu önlemek için de yeni bir mevzuat değişikliğiyle, kâğıt torba kullanımı zorunluluğu getiriliyor” dedi.

Yeni yasa, somut marketler gibi sanal marketlere de ücretli poşet zorunluluğu getiriyor. Artık internet alışverişlerinde de poşetler ücretli olacak ve sitede poşetlerin ücretli olduğuna dair bir uyarı barındırılacak. Poşet talep etmek, tıpkı marketlerdeki gibi isteğe tabi ve ücretli olacak. Düzenlemeye uymayan işletmelere ise 3 bin ile 30 bin lira arasında paracezası kesilecek.

Comments
To Top