Haber

Intel’in 3. Nesil Xeon Ice Lake-SP Sunucu Yongası, Geekbench’te Ortaya Çıktı

Intel'in 3. Nesil Xeon Ice Lake-SP Sunucu Yongası, Geekbench'te Ortaya Çıktı

İşlemci denildiğinde akla birincil gelen şirketlerden bir tanesi olan Intel’in 10 nm spiker yongası Ice Lake-SP ailesinin yeni üyesi 3. nesil Xeon işlemci, Geekbench bilgi tabanında ortaya çıktı.

İsmiyle müsemma bir Twitter kullanıcısı olan Leakbench (@leakbench), Intel‘in bu yeni sunucu yongasını Geekbench’te ortaya çıkardı. Peki, Intel’in bu yeni yongasının ortaya çıkan özellikleri ne oldu?

Intel 3. nesil Xeon Ice Lake-SP CPU, Geekbench’te ortaya çıktı

intel 3. nesil xeon ice lake-sp geekbench

Intel’in Geekbench’te ortaya çıkan bu CPU’su, önümüzdeki yıl çıkış yapacak olan Ice Lake-SP serisi işlemcilerinin bir parçası. Daha önce 14 çekirdek, 28 iş parçacığı ve 32 çekirdek, 64 meslek parçacığına sahip varyantları ortaya çıkmıştı. Bu yongada ise hem çekirdek keza de meslek parçacığı sayısında çoğalma görülüyor.

Intel’in 10 nm Willow çekirdek mimarisinin kullanıldığı Ice Lake-SP Xeon CPU’da 36 çekirdek ve 72 iş parçacığı bulunuyor. Temel saat hızı 3,60 GHz olan yongada 54 MB L3 ön belleği ve 45 MB L2 ön belleği bulunuyor. Yonga, iki adet LGA 4189 soketi yer alan ASUS Y4R-A1-ASUS-G1 platformunda test edildi, dolayısıyla iki adet yongayı destekliyordu.

Yonganın deneme edildiği platformun çift soketi bulunması sebebiyle Geekbench test sonucunda 72 çekirdek ve 144 iş parçacığı görülüyor. Puan kısmına baktığımızda tek çekirdekte 946 puan, çoklu çekirdekte ise 35.812 puan aldığı görülüyor. Fakat Wccftech’te yer alan habere tarafından bunlar, işlemcinin bütün performansını yansıtmıyor. Bunun sebebinin ise ‘boost clock’un test esnasında alışılagelmiş bir şekilde çalışmaması gösteriliyor.

Intel’ın Ice Lake-SP serisi, doğruca AMD’nin 7 nm EPYC Milan serisiyle bir rekabet içerisine girecek. AMD’nin bu işlemcisinde 7 nm Zen 3 çekirdek mimarisi kullanılacak ancak bu da IPC’de %19’luk artış sağlayacak.

Comments
To Top