Haber

Intel’in 12. Nesil yongaları, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Arm ve Apple’ın M1 CPU’larına meydan okuyacak

Intel’in 12. Nesil yongaları, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Arm ve Apple’ın M1 CPU'larına meydan okuyacak

Intel, bir sonraki büyük yonga sürümünün bir önizlemesini sunmak için CES’te süre ayırdı: Lakefield selefi gibi hibrit Alder Lake yonga kümeleri, Arm’s BIG.little teknolojisine aynı bir yaklaşımla yüksek performans ve Keza gücü keza de verimliliği en üstteki düzeye dışlamak için tek bir pakette yüksek bereketli çekirdekler.

Lakefield çiplerinin büyük ölçüde mobil cihazlara odaklandığı yerlerde Intel, Alder Lake’in gelecekteki masaüstü ve mobil cihazlar için esas oluşturmaya yardımcı olacağını söylüyor. bunun yerine işlemciler, bu “yonga üzerinde en kuvvetli ölçeklenebilir sistem” setini kullanan ilk ürünler yılın ikinci yarısında piyasaya çıkacak.

12. Tür Alder Lake yongaları, Intel’in 11. Neslinde zaten yer alan 10nm SuperFin tasarımlarının” yeni, geliştirilmiş bir sürümünü “içerecek Tiger Lake yongaları, yeni yüksek enerjik çekirdeklerin birleşimiyle Golden Lake ve verimlilik için yeni Gracemont çekirdeklerini çağırıyor. (Tiger Lake’in CPU çekirdekleri Willow Cove olarak biliniyordu.)

Oysa burada dikkate değer olan, Intel’in basit mobil cihazların çok ötesine ölçeklenecek hibrit yonga planları ile kapsamı. Zamanlama bilhassa uygun: Alder Lake yongaları, Intel’in Kasım ayında piyasaya sürdüğü ezber bozan M1 işlemciler gibi üretilen Arm tabanlı yongalara en yakın ürünü temsilcilik ediyor. Intel’in hibrit yongalarını kendi serisinde ölçeklendirmeye çalıştığı gerçeği, şirketin ileride kendi teknolojisiyle Apple’ın Arm başarısını taklit etmeye çalıştığını gösterebilir – özellikle Intel’in daha geleneksel yonga stratejileri gecikmelerle aleyhinde karşıya kaldıkça cazibeli bir us.

Comments
To Top