Haber

Intel, Yüzde 50’ye Kadar Güç Tasarrufu Sağlayacak eASIC N5X’i Duyurdu

Intel, Yüzde 50'ye Kadar Güç Tasarrufu Sağlayacak eASIC N5X'i Duyurdu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Intel, bu yılın başlarında Mobil Dünya Kongresi’nde ortaya çıkan Diamond Mesa SOC teknolojisinden faydalanan Intel eASIC  Diamond Mesa yapılı ASIC (Uygulamaya Özel Tümleşik Devre) teknolojisini “Intel eASIC N5X” adıyla resmi olarak duyurdu.

Intel’in açıklamalarına tarafından Intel eASIC N5X, endüstrinin en yeni ve en kabiliyetli yapılandırılmış ASIC ailesi olarak karşımıza çıkıyor. Şirkete tarafından yeni ASIC ailesi, keza zorlama tüketimini azaltıyor hem FPGA’lara (Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri) kadar daha yüksek performans sağlıyor ayrıca de muadillerine kadar daha çabuk TTM sunuyor.

intel

Intel eASIC N5X, şirketin Intel Agilex FPGA’dan türetilen ve onunla düzenli sabit işlemci sistemi ve güvenlik özelliklerini kullanan ilk yapılandırılmış ASIC ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Intel eASIC N5X ailesi, güvenlik özellikleri için Intel Agilex FPGA’larda da kullanılan tehlikesiz cihaz yöneticisinden faydalanıyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre Intel eASIC N5X’te çekirdek zorlama tüketimi, Intel Agilex FPGA aygıtlarına kadar %50’ye değin daha düşük olabiliyor. Bu koşul, tasarımcıların ısınma sorunları karşısında elini güçlendirirken aynı termal çözümlerle daha pozitif performans sunabilmesinin önünü açıyor. 

Intel’in yeni eASIC N5X ailesi; 5G kablosuz baz istasyonları, bulut bilişim çözümleri, depolama, suni zeka çıktı işleme gibi endüstrinin farklı alanlarında hizmet verecek. Intel, şu an için eASIC N5X hakkında daha fazla veri paylaşmadı.

Comments
To Top