Haber

Intel, Şubat ayında CEO’sunun yerini alıyor

Intel, Şubat ayında CEO'sunun yerini alıyor

Şirket, Intel CEO’su Bob Swan’ın 15 Şubat’ta görevinden ayrıldığını duyurdu. Onun yerini VMware CEO’su Pat Gelsinger alacak. Swan, Intel’in daimi CEO’su olarak iki yıl önce Ocak 2019’da seçildi. Bu rolü ilk olarak, Intel’in önceki CEO’su Brian Krzanich’in istifasının peşinde Haziran 2018’de geçici olarak üstlendi.

Daha önce Intel’de çalışan Gelsinger 30 sene boyunca, çip üreticisi için çok manâlı bir zamanda CEO rolüne adım atacak. Intel, portföyünde yenilenen bir rekabetle karşı karşıya. Geçen yıl Apple, Mac serisini Intel’in işlemcilerinden uzaklaştıracağını ve Apple’ın kendi Arm tabanlı tasarımlarına geçeceğini duyurduğunda ciddi bir darbe aldı. Apple’ın işlemcilerini esas alan ilk Mac’ler, geçen yılın sonlarında oldukça olumlu bir yanıtla piyasaya sürüldü.

Gelsinger daha önce Intel’in birincil CTO’suydu

giderken Intel, rekabet gücü sunan Zen işlemcilerle yeni yeniden canlanan AMD ile de rekabetle aleyhinde karşıya. hem masaüstü ayrıca de dizüstü bilgisayarlarda oyuncular ve profesyoneller için performans.

Şirket ayrıca, Apple ve Qualcomm’un uzun süredir aralıksız patent ihlali ve telif hakkı anlaşmazlığını çözdükten sonradan Nisan 2019’da 5G telefon modemi pazarından çıkacağını duyurdu. Intel sonradan akıllı telefon modemi işinin çoğunu 1 milyar dolara Apple’a sattı.

Devlete Ait açıklamasından önce haberi bildiren CNBC, Swan’ın büyük ölçüde finansal geçmişe sahip olduğu için eleştirilere maruz kaldığını belirtiyor. teknik bir. Swan, Intel’de çalışmadan önce eBay’in finans müdürü olarak hizmet vermiş ve risk sermayesi şirketi General Atlantic’te çalışmıştır. Bunun tersine Gelsinger, kariyerine Intel’de başladı ve şirketin birincil baş teknoloji sorumlusu olarak devir yaptı. CNBC, Gelsinger’ın atanmasıyla ilgili haberler üstüne Intel’in hisselerinin yaklaşık yüzde 10 arttığını bildirdi.

Wall Street Journal, Swan’ın ayrılışının, şirketi detaylı bir şekilde harekete geçirmeye zorlayan aktivist hedge fonu Third Point LLC’nin baskısının gerisinde bildirdi.

“idare heyeti, Pat’in, önderlik ekibinin geri kalanıyla birlikte, Intel’in mahsul liderliğini geliştirme stratejisinin zinde bir şekilde uygulanmasını sağlayacağından ve devam ederken önündeki manâlı fırsatlardan yararlanacağından belirli. Intel’in egemen yönetim kurulu başkanı Omar Ishrak, CPU’dan fazla mimarili bir XPU şirketine dönüşmek için ”dedi ve yönetim kurulunun, Swan’ın şirkete katkılarını takdir ettiğini ekledi.

Ocak Güncellemesi 13th, 10:08 AM ET: Intel’in mobil 5G modem işinden ayrıldığına dair haberler ve WSJ’nin Swan’ın ayrılışının aktivist bir hedge fonundan gelen baskının sonucu olduğuna dair raporu güncellendi.

Comments
To Top