Haber

Intel, şirketin derinlik algılama kameralarını kullanan yüz tanıma teknolojisi RealSense ID’yi piyasaya sürdü

Intel, şirketin derinlik algılama kameralarını kullanan yüz tanıma teknolojisi RealSense ID'yi piyasaya sürdü

Intel, RealSense derinlik kavrama teknolojisine (Gizmodo yoluyla) dayanan bir yüz tanıma çözümü olan RealSense ID’yi dün piyasaya sürdü. RealSense, dokunmasız etkileşim için Kinect tarzı bir kamera olarak başladı, fakat RealSense Kimliği, Intel’in kamera işini önce güvenli, aygıt üzerinde yüz tanımaya doğru her yerde konumlandırma girişimi gibi görünüyor ve aynı zamanda şirketi potansiyel olarak anlaşmazlığa neden olan çapraz ateşe sokuyor.

RealSense Kimliği, yüzleri betimlemek için bir sinir ağına, yonga üzerinde özel bir sisteme ve kullanıcı verilerini şifreleyen ve işleyen tehlikesiz bir öğeye sahip Intel’in derinlik idrak teknolojisi üstüne yapı edilmiştir. Gizmodo, cihazın zamanla yüz kılları, farklı alanlara yönlendirilmiş cilt tonları ve yüz maskeleri etrafında çalışarak bir yüzü öğrenmesi ve ona uyum sağlaması gerektiğini yazıyor. Teknoloji, öteki ürünlere entegre edilebilen bir modülde ya da bir bilgisayara takılabilen bağımsız bir çevre birimi olarak mevcuttur.

Intel’in RealSense teknolojisi, birkaç yıldır ortalıkta dolaşıyor, yüzünüzü Fallout 4’e yerleştirmek gibi olağandışı, teknik demo tatbik durumlarında ve Windows Hello ile bir dizüstü bilgisayarın kilidini açmak gibi daha elverişli durumlarda ortaya çıkıyor. Intel, bu yeni RealSense uygulamasının ATM’ler, evraklar ve zeki kilitler gibi değişik ayarlarda kullanılabileceğini önermektedir. Şirketin bahsetmediği şey, yüz tanımanın öteki popüler kullanımları: hükümetler ve kanun uygulayıcı kurumlar insanları izleyen ve profillerini çıkaran.

Geçen yıl, Huawei tarafından oluşturulan yüz tanıma yazılımı, Çin’deki Uygur azınlığa zulmedildi. Ve geçen yaz ABD’de, New York Polis Departmanı göre hücum ile suçlanan bir Black Lives Matter aktivistini peşine düşüp takip etmek için yüz tanıma teknolojisi kullanıldı. Intel, cihazda yüz tanımayı işlediğini söylüyor, oysa bunun bir bankanın ATM’lerine ya da yazar kasalarına erişim sağlamanın nasıl işe yarayacağı net değil. Kötüye başvuru formu potansiyelinin ötesinde, yüz tanınma yazılımının keza halk müziği keza de cinsiyet için önyargılı olduğu bulundu ve yanlış pozitifler olasılığını ortaya çıkardı. Örneğin, Amazon’un yüz tanınma yazılımı Rekognition’ın bir sürümü, beyaz erkeklere kadar bayan mı yahut koyu tenli mi insanları tespit etmekte zorlandı.

Azaltılmış ırksal önyargı, ola ki?

Intel, RealSense’i eğitmek için daha farklı alanlara yönlendirilmiş yüz örnekleri oluşturarak RealSense Kimliğindeki önyargı olasılığını onarmak için adımlar attı. Intel, VentureBeat’e yeni aygıt için bir basın brifinginde “Asya, Avrupa ve Orta Doğu Afrika’daki bütün ırksa kökenlere ilişkin detaylı data toplama işlemi gerçekleştirdik” dedi. Intel, RealSense Kimliğinin bir milyonda bir kişinin yanlış bir şekilde kimliğini saptama etme şansına sahip olduğunu söylüyor, ancak dışarıdaki araştırmacıların hata bulup bulamayacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Intel’in hayal edeceği tek gelecek yüz tanınma değil RealSense için. Bu yılki dijital CES için şirket, parmağınızı değmek yerine üstüne getirerek dokunmatik ekranla etkileşim kurmanıza olasılık tanıyan Intel’in RealSense Derinlik Kamerasını kullanan RealSense Dokunmatik Yoklama Yazılımını (TCS) duyurdu. Yüz tanıma gibi, yeni dilekçe hala bir pandemiyle uğraşan bir dünya için fazla kasıt ifade ediyor ve RealSense’in hareket denetleyicisinin geçmişine hala azıcık yer olduğunu gösteriyor.

Intel’in RealSense ID çevre birimi derhal 99 $ ‘a ön sipariş verilebilir ve RealSense ID Modülü 750 $’ a 10’luk bir pakette mevcuttur. Intel, Mart ayında sevkiyata başlamayı planlıyor.

Comments
To Top