Haber

Instagram’ın Test Ettiği Bazı Yeni Özellikler Ortaya Çıktı

Instagram'ın Test Ettiği Bazı Yeni Özellikler Ortaya Çıktı

Kullanıcılar tarafından çoğunlukla kullanılan uygulamalara yeni özellikler ve yeni işlevler kazandırılması epeyce önemli. Facebook’un sahibi olduğu Instagram da bu konuda elini ürkek alıştırmayan uygulamalardan bir adam başına. Temelde bir fotoğraf paylaşma uygulaması olan Instagram’da hikâyeler, alışveriş, mesajlaşma ve Reels gibi çoğu özellik bulunuyor ama belli ki bunlara yenileri de eklenmeye devam edecek.

Digital Information World, aksine mühendislik uzmanlarının ve başvuru formu araştırmacılarının Instagram kod satırları aralarında bir takım yeni özellikleri keşfettiğini açıkladı. Peki, Instagram’ın kod satırları arasından keşfedilen bu yeni özellikler neler?

Instagram Kamera

instagram kamera yeni özellikler

Yukarıda da söylediğimiz gibi Instagram, temelinde bir resim paylaşma uygulaması. Dolayısıyla fotoğraflara uygulanabilecek çoğu efekt ve filtre bulunuyor. Ancak geliştirici Alessandro Paluzzi kadar paylaşılan bir görsele kadar bir takım özellikler Kamera ikonu altında toplanacak. Kamera altında toplanacak seçenekler ise şöyle:

Hikâyene ekle Reels’e ekle Kontroller Ön kamerada başlat Kamera seçenekleri

Instagram Mesajlar

instagram mesajlar yeni filtre özelliği

Yeniden Alessandro Paluzzi göre ortaya çıkarılan bir öteki nitelik, Instagram’daki mesajlar kutusuna eklenen yeni filtre oldu. Yukarıdaki görselden de görebileceğiniz üzere mesaj filtreleri arasında “Yakın Arkadaşlar” görünüyor. Bu özelliğin, profesyonel hesaplarda kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Uygulama şartları güncellemesi

instagram, instagram logo

Popüler sosyal ağ platformu, kullanım şartlarını güncelliyor. Matt Navarra’ya tarafından Instagram’ın yeni başvuru şartları, daha açık ve daha belirlenebilir oluyor. Yani kullanıcılar, Instagram’ın başvuru şartlarını okuduğunda kendi bilgilerinin ve verilerinin nasıl kullandığını daha kolay bir şekilde anlayabilecek.

Ancak Instagram’ın, dolayısıyla Facebook’un kullanıcılarından topladığı bilgi sayısında değiştirme olmayacak. Digital Information World’de yer alan habere kadar Instagram; işletim sistemi, ekipman ve yazılım sürümleri, batarya seviyesi, sinyal gücü, kullanılabilir depolama alanı, tarayıcı türü, tatbik ve dosya isimleri ve türleri ve eklentileri toplayabilecek.

Burada bahsettiğimiz özellikler şu an Instagram göre deneme ediliyor. Dolayısıyla sosyal medya devinden resmi bir tanımlama gelmediği sürece bu özelliklerin kesinkes kullanıcılara sunulacağı konusunda bir şey anlatmak böylece olası yok.

Comments
To Top