Haber

Instagram’da Takipçi Artırmak İçin Uygulamanız Gereken 15 Adım

Instagram'da Takipçi Artırmak İçin Uygulamanız Gereken 15 Adım

2012 yılında Facebook tarafından satın alınan Instagram, bugün dünya çapında 1 milyardan pozitif faal kullanıcıya sahip durumda. Böyle geniş bir kitleye sahip olan Instagram üzerinden cümbür cemaat şirketinin, kendinin ya da yaptığı işlerin tanıtımını yerine getirmek istiyor. Instagram’da takipçi artırma için pazarlama uzmanı Neil Patel göre anlatılan bazı manâlı taktikler var. Bu taktikler doğru Instagram’da takipçi artırma yapabilirsiniz.

Instagram’da takipçi artırma için öncelikle ne yapacağınızı, kimlere hitap edeceğinizi bilmeniz ve kendiniz için en içten hedefi belirlemeniz gerekiyor. Ardından ise her sosyal ağ platformunda olduğu gibi Instagram’ın kendine özel dünyasını tanımaya çalışmalısınız. Instagram’da takipçi artırma için bot atma, kandırma, takipçi satın alma gibi bambaşka yollara gerek duymamanız için kulağınıza küpe olacak 15 manâlı tavsiyeyi anlattık.

an be an Instagram’da takipçi artırmanın yolu: 

Adım #1: Profilinizin amacını belirleyin. Adım #2: İçerikleriniz için bir strateji oluşturun. Adım #3: Profilinizi en fazla etkileşime uygun hale getirin. Adım #4: Etkileyici görseller paylaşın. Adım #5: Muhabere yazılar ekleyin. Adım #6: Nokta atışı hashtag’ler ekleyin. Adım #7: Özel bir paylaşım planı oluşturun. Adım #8: İlgisini çekeceğiniz kullanıcıları peşine düşüp takip edin. Adım #9: Saatte 50 kullanıcı peşine düşüp takip edin. Adım #10: Öteki kullanıcılarla etkileşim içinde olun. Adım #11: Aynı kullanıcılarla çapraz tanıtım yapın. Adım #12: Çekilişler yapın. Adım #13: Instagram’da reklamınızı yapın. Adım #14: İnsanları çevrimiçi dünyanıza çağırın. Adım #15: Uyguladığınız adımların sonuçlarını çözümleme edin.

Adım #1: Profilinizin amacını belirleyin:

instagram işletme

Marka (bu marka siz de olabilirsiniz) hikayenizi anlatın. Eğer ürün odaklı bir hesap yönetecekseniz; İnsanlara gerçek hayatta sahip olabilecekleri ürünleriniz olduğunu kesintisiz hatırlatın. Kitle etkileşimi yakalayın. Yeni ürünlerinizi tanıtın. Özel avantajlarınızı anlatın. Ürünlerinizin herkes için coşku yaratın.

Eğer kullanıcılarınıza sadece içerik sunmuyor, onların reel hayatta satın alabilecekleri ürünler sunan bir markayı temsilcilik ediyorsanız işin pazarlama yönünü de ön plana çıkarmalısınız. Takipçilerinizi, ürünlerinize rehberlik etmek için yukarıdaki adımlara uygun bir pazarlama amacı belirlemelisiniz.

Adım #2: İçerikleriniz için bir taktik oluşturun:

strateji

Instagram hesabınızda yaptığınız paylaşımlar birer içerik, bu içeriklerin oluşturduğu tüm ise bir bağlamdır. İçerik stratejiniz bu bağlamı oluşturacaktır. İnsan yüzü olan paylaşımlar %38 daha pozitif beğeni alıyor, metin tabanlı içerikler artı uzun ise okunmuyor, kullanıcı interaktivitesi ile oluşturulan içerikler takipçileri %300 artırıyor. Stratejinizi bu temeller üstüne kurmalısınız.

Adım #3: Profilinizi maksimum etkileşime uygun ışık halkası getirin:

adidas, instagram

Eğer bir markaysanız kullanıcılar için internet sayfanız,  Ürünlerinizi satın alabilecekleri bir satmak sayfası,  İletişime geçebilmeleri için telefon numarası ve e-posta adresiniz

gibi detayları profilinize eklemelisiniz. Instagram sayfanız üzerinden sadece açıklama, alkış ve takip etkileşimi almanız yetmez. Tam anlamda, en fazla etkileşim için bu tip ayrıntı olmazsa olmaz hesap bilgilerdir. Profil fotoğrafınızın sizi tamamen anlatan bir görsel olması da sağlıklı etkileşim ve hesaba güven duyulması için son derece önemlidir.

Adım #4: Etkileyici görseller paylaşın:

instagram tema

Her Tarafta eden paylaşımlardan kaçının. Profilinize eşsiz bir uyum oluşturun. Kendinize özel bir renk tonu üzerinden içeriklerinizi oluşturun. Renk tonu yerine muhabere bir filtre de kullanabilirsiniz. İçeriklerinizde sizi siz yapan bir imza belirleyin. Örneğin özel bir poz. Profilinize özel bir konum veya hashtag belirleyin ve bunu her içerikte kullanın.

Instagram, görsellik üzerine kurulu bir sosyal medya platformudur. bu nedenle her şeyden önce görsellerinizin kullanıcılar için cazibeli olması gerekiyor. İçeriklerinizin oluşturduğu bağlamı kuvvetlendirmek için kendinize özel bir tema belirlemelisiniz, bunun için yukarıdaki noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

Adım #5: Işaret yazılar ekleyin:

açıklama yazıları

En manâlı anlatıyı ilk önce yazın. Uyarı çeken emojiler ekleyin. Boşluklar bırakarak okuma kolaylığı sağlayın. Yazıları olabildiğince kısa tutun. Harekete geçirici, hedefe yönlendirici cümleler kullanın. Kullanıcıları içeriği beğenmek ve paylaşmak için motive edin.

Paylaştığınız içeriğin yorumlama kısmına, paylaştığınız görseli besleyecek 2200 karakterden oluşan bir metin girebilirsiniz fakat hiçbir Instagram kullanıcısı 2200 karakterden oluşan bir metni okumayacaktır. bu nedenle içerik açıklamalarındaki yazıları hazırlarken yukarıdaki noktalara uyarı etmelisiniz.

Adım #6: Nokta atışı hashtag’ler ekleyin:

hahtag

Konum Yaşam Biçimi Marka Ürün Kalabalık Özel bir yarışma Kampanya Etkinlik İçerik konusu

Hashtag’ler, içeriklerinizin Instagram’daki milyarca paylaşım içinde keşfedilmesini sağlayabileceğiniz en önemli silahınızdır. böylece bir içerikte 5 taneden az, 30 taneden pozitif olmayacak şekilde hashtag kullanmaya dikkat edin. Bu konuda muhalif olarak gördüğünüz veya size benzer paylaşımlar yapan diğer kullanıcıları inceleyebilirsiniz. Hashtag seçerken yukarıdaki noktaları ön planda tutabilirsiniz.

Adım #7: Özel bir paylaşım planı oluşturun:

paylaşım planı

Günde 1 veya 2 içerik paylaşmalısınız. Günde 5 ile 30 arasında hikaye paylaşmalısınız. Her gün kısa bile olsa 1 defa naklen yayın yapmalısınız.

Belirtilen bir paylaşım planı hazırlayarak kullanıcılarınızın sizin içeriklerinize alışmasını ve güven duymalarını sağlamalısınız. Marka, kişi veya ürün odaklı hesaplarda değişik planlar uygulanabilir fakat çoğunlukla yukarıdaki esas planı uygulayabilirsiniz.

Şüphesiz, burada anlatılan en genel Instagram paylaşım planıdır. Hikayelerinizde anket, soru – cevap gibi bambaşka etkileşim paylaşımları yapabilir, içerik sayısını veya sıklığını arıtabilir, profil amacınıza göre naklen yayın sayısını haftada bir veya iki günde bir olarak düzenleyebilirsiniz. 

Adım #8: İlgisini çekeceğiniz kullanıcıları takip edin:

takip butonu

Alanınızda en yüksek takipçili hesabı bulun. Takipçilerini inceleyin. Sizin hesabınızla ilgileneceğinizi düşündüğünüz hesapları takip edin. Geri dönüşleri bekleyin.

Takibe takip yöntemi Instagram’da ücretsiz takipçi artırma için başvurabileceğiniz en başarılı sonuç veren yöntemlerden bir tanesidir. Milyonlarca kullanıcı aralarında sizin, sizin alanınıza ilgi duyan kullanıcılar tarafından keşfedilmenizi sağlayacaktır. 

Adım #9: Saatte 50 kullanıcı takip edin:

instagram takipçi

Takibe peşine düşüp takip yöntemi ile Instagram’da takipçi artırma yaparken uyarı etmeniz gereken bir hudut vardır. Instagram tarafından belirlenen bu sınıra kadar; bir kullanıcı 1 saat içinde azami 50 kullanıcı peşine düşüp takip edebilir. Bu bir kısıt gibi görünse bile saat başı 50 hesap takip etme stratejisi ile bir hafta içinde sizinle ilgilenecek yüzlerce kullanıcının sizi keşfetmesini ve peşine düşüp takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Adım #10: Diğer kullanıcılarla etkileşim içinde olun:

etkileşim

Spam hesaplar haricen sizi takip edeni, takip edin. Paylaşımınıza yorum yapan kişiye @ kullanarak kullanıcı adı ile yanıt verin. İlgilendiğiniz hastag’e sahip içerikleri beğenin ve açıklama yapın. İçeriklere yapılan yorumları beğenin. İlgili kullanıcılara özel mesaj gönderin. İçeriklerinize diğer kullanıcıları etiketleyin. İçerik açıklamalarında kullanıcıları sizinle iletişime geçmeye davet edin.

Instagram çevrimiçi sosyalleşme alanıdır ve böylece bu kadar çok kullanıcıya sahiptir. Kullanıcılar takip ettikleri hesaplarla tek yanlı etkileşimde bulunmaktan sıkılabilirler. böylece siz de faal olmalı ve yukarıdaki noktalara dikkat ederek takipçilerinizle etkileşim içinde olmalısınız. 

Adım #11: Aynı kullanıcılarla çapraz tanıtım yapın:

çapraz tanıtım

Dürüst iki taraflı seçmek için araştırma yapın. Çapraz tanıtım içeriğini ortağınız ile birlikte belirleyin. Tanıtım konusunda net kurallarınız olsun. Tanıtımdan en verimli şekilde yararlanın.

Instagram hesabınızla aynı paylaşımlar yapan veya aynı hedef kitleye hitap ettiğiniz kullanıcılarla birbirinizi tanıttığınız çapraz reklamlar yerine getirmek takipçi artırma için başvuracağınız en başarılı netice veren yöntemlerden bir tanesidir. Çapraz tanıtım için dürüst hedef, taktik ve içerik belirlediğinizden emin olun.

Adım #12: Çekilişler yapın:

instagram çekiliş

Kullanıcılarınız çekilişe bulunma için; Hesabınızı peşine düşüp takip etmelidir. Paylaşımı beğenmelidir. İçeriğe açıklama yapmalıdır. İçeriği kendi hesabında paylaşmalıdır. İçeriği daha fazla kişiye duyurmalıdır. Çekilişi duyurmak için yapmanız gerekenler; Viral bir hashtag oluşturun. Bütün sosyal ağ platformlarında paylaşın. İnternet sitenizde yayınlayın. E-posta bülteninizde duyurun. Çekiliş içeriğine reklam verin.

Yukarıdaki adımları peşine düşüp takip ederek başarılı bir Instagram çekilişi yapabilirsiniz. Çekiliş sonucunda vereceğiniz ödül için bir sponsor ile uzlaşma yapmak, çekilişin ve Instagram hesabınızın fazla daha pozitif birey tarafından duyulmasını sağlayacaktır.

Adım #13: Instagram’da reklamınızı yapın:

reklam

Reklam bütçenizi belirleyin. Gaye kitlenizi seçin. Reklam süresini belirleyin. Reklamın alanını belirleyin (hikaye, gönderi). Reklam içeriğini oluşturun. Geri dönüş hedefi oluşturun.

Yukarıdaki noktalara uyarı ederek oluşturduğunuz bir Instagram reklamı ile epeyce uygun fiyatlara, seçtiğiniz amaç kitleye Instagram hesabını tanıtmanız ve takipçi artırmanız muhtemel. Yüksek bütçeler hazırlamadan önce daha ufak rakamlar üzerinden deneme reklamları oluşturabilirsiniz.

Adım #14: İnsanları çevrimiçi dünyanıza çağırın:

nike, instagram

Ürün paketinize Instagram adresinizi ekleyin. Markanıza özel bir hashtag oluşturun. Kullanıcıları, ürünlerinizi paylaşmaya teşvik edin. Öteki kullanıcıların ürünlerinize dair içeriklerini kendi hesabınızda da paylaşın. Instagram hesabınızı takip eden kullanıcılar için özel kampanyalar yapın.

Öyle çok marka, müşterilerini çevrimiçi dünyasına çekmek konusunda zorluk yaşar. Fakat Instagram kullanıcılarının yarısından fazlasının sevdiği markaları takip ettiği biliniyor. böylece yukarıdaki adımlara aynı yöntemler ile insanları çevrimiçi dünyanıza katılmaya gösteri etmelisiniz.

Adım #15: Uyguladığınız adımların sonuçlarını tahlil edin:

instagram analiz

Tıklama oranı Site trafiği Takipçi sayısı Etkileşim oranı Hashtag yayılımı

Bu istatistiklerin tümü, sizin attığınız adımlar sonucu elde ettiğiniz ya da edemediğiniz başarıyı gösteriyor. Eğer amaçladığınız büyümeye doğru kesin adımlarla ilerleyemiyorsanız bambaşka bir strateji izlemelisiniz. Benzer adımları atarak bambaşka yola gidemezsiniz. bu nedenle sonuçları iyi analiz etmelisiniz.

Instagram takipçi artırma hilesi, bot atma zararlı mı?

instagram takipçi artırma hilesi

Instagram takipçi satın alma gibi işlemler Instagram kurallarına adamakıllı aykırı bir durumdur. Zararlı olmasa bile hesabınıza hiçbir faydası olmayacak ve zaman içinde satın alınan bot takipçiler ortadan değil olacaktır. Konu ile ilgili tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Sizin için Instagram’da takipçi artırma için uygulamanız gereken 15 manâlı adımı anlattık ve dikkat etmeniz gereken noktaları açıkladık. Öbür içerikler, içten bir kasıt, başarılı bir strateji ve biraz katlanma ile hedeflediğiniz Instagram takipçi sayısına ulaşabilirsiniz. 

Comments
To Top