Haber

Instagram’da Güvenlik Açığı Bulduklarını İddia Eden İki Türk Liseli Genç, 10 Bin Dolar Talep Etti

Instagram'da Güvenlik Açığı Bulduklarını İddia Eden İki Türk Liseli Genç, 10 Bin Dolar Talep Etti

Sputnik Türkiye’de yer alan bir habere kadar Arda Kılıç ve Mert Ergün isimli iki lise öğrencisi, Instagram’a ait iki emniyet açığı buldu ve durumu Instagram’a bildirdi. Buldukları açık için kendilerine 50 dolar önerge edildiğini söyleyen iki genç, rakamı gülünç bulduklarını ve 10 bin dolarlık ödül isteklerine cevap alamadıklarını söyledi.

Lise son sınıf öğrencisi Arda Kılıç, Instagram’ın ayarlar kısmından yaptığı bir işlemle şikâyet etme butonunun işlevsiz ışık halkası geldiğini arkadaşı Mert Ergün’e anlattı. Öğrencilerin iddiasına göre Mert Ergün ise Arda Kılıç’ın yaptığı işlemin tersini yaparak öbür bir açık keşfetti.

10 bin dolar ödül istediler

instagram, instagram logo

İddiaya göre Mert Ergün’ün bulduğu açık, başkalarının kendi profilini görüntülemesini engelliyor ama kendisi yorum yapma, gönderi beğenme ve profilleri analiz gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Sputnik Türkiye’nin İHA’dan aktardığı habere tarafından Instagram, gönderdiği e-postada iki gence teşekkür etti ve “Güvenlik açığını daha detaylı olarak teknik ekibimize ilettiğiniz takdirde 50 dolar ile ödüllendirileceksiniz” dedi. Gençler, Instagram ekibinin kendilerini aradığını, önerge edilen ödülü komik bulsalar da buldukları açığı Instagram yetkililerine söylediklerini dile getirdi.

Mert Ergün ve Arda Kılıç, İHA’ya yaptığı açıklamada “Bulduğumuz iki açığı da detaylı bir şekilde anlattık ve yakın zamanda gelecek olan yeni bir güncellemeyle bu açıkları kapatacaklarını söylediler. Açığı anlattıktan sonra bize sunulan öneri yerine 10 bin dolar önerge sunduk ancak bize herhangi bir yanıt vermediler” ifadelerini kullandı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Mert Ergün ve Arda Kılıç’ın Instagram’da bulduklarını iddia ettikleri emniyet açıklarının karşılığı 10 bin dolar eder mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top