Haber

Instagram, Daha Önce Yanlışlıkla Yasakladığını Açıkladığı Etiketi Yeniden Engelledi

Instagram, Daha Önce Yanlışlıkla Yasakladığını Açıkladığı Etiketi Yeniden Engelledi

Geçtiğimiz mart ayında Facebook ve Instagram’da ‘#sikh’ etiketi adamakıllı engellenmişti. Facebook’tan yapılan açıklamada etiketin bir hata sonucu engellendiği belirli ve günümüze kadar etikete herhangi bir engel uygulanmamıştı. Ama bugün benzer etiket Instagram’da her yerde engellendi.

Instagram kullanıcıları göre Twitter ve öteki sosyal mecralarda bildirilen duruma göre #sikh etiketinin kullanıldığı gönderiler Instagram göre gizlendi. Instagram, platformda #sikh etiketini aratan kullanıcıların karşsıına bu gönderilerin Instagram kalabalık kurallarına uymayabileceği uyarısını gösteriyordu.

Tek bir gönderi çıkıyordu:

instagram

Ama etiketi aratan kullanıcılar bununla birlikte tek bir gönderiyle karşılaşıyordu. ‘thesecondangle’ isimli bir medya kuruluşu göre yapılan bu paylaşımda Hindistan’da yaşayan Pakistan’lı Hinduların ve Sikhlerin (Sihlerin – Sihizm’e inanan kişilerin) perşembe günü zorunlu olarak Pakistan’a geri döneceği bilgisi yer alıyordu.

Bahsi geçen göçmenler, Hindistan’da yurttaşlık edinmek için bekliyorlardı. Bazı kullanıcılar aynı etiketin Facebook’da da yasaklandığını belirtti. Dillendirilen şikâyetlerin ardından Instagram’da şu anda aynı etiket aratıldığında bahsettiğimiz gönderiyle birlikte birkaç gönderi daha gözükür durumda. 

Facebook’tan şu asıl kadar Facebook ve Instagram’da yaşanan müdahale etme olayıyla ilgili resmi bir izah etme gelmiş değil. Oysa şirketin daha önce bu engellemeyi ‘yanlışlıkla’ yaptığını açıklaması ve arkasından benzer olayın baştan yaşanması böylece çok kullanıcının tepkisini toplamış durumda.

instagram

Facebook göre resmi bir açıklama gelmemiş olsa da Facebook’ta çalışan yazılım mühendisi Sunny Virk (Sih), Twitter üzerinden bir tanımlama yaptı. Sunny Virk, sorunu en kısa sürede çözmeye çalışacaklarını belirterek bu sorunun sıkça yaşanmasının kendisini üzdüğünü belirtti. Bunun yanı sıra Virk, sorunun kendi topluluklarının farkındalık yaratmak için sosyal platformları kullandıkları dönemde yaşanmasının da kötü olduğunu belirtti.

Comments
To Top