Haber

Instagram, Artık Aranılan Kelimeleri Gönderide Etiket Bulunmasa Dahi Gösterecek

Instagram, Artık Aranılan Kelimeleri Gönderide Etiket Bulunmasa Dahi Gösterecek

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, kullanıcıların aradıkları gönderilere daha kolay ulaşabilemesini sağlayacak yeni bir özellik duyurdu. Şu lahza için ABD, İngiltere, Kanada gibi anadili İngilizce olan 6 ülkede test edilen özellik ile Instagram arama motoruna bir anahtar kelime yazdığınızda bu kelime ilgili gönderilere ulaşabileceksiniz.

Instagram’ın mevcut arama motoru, kullanıcıların sadece etiket ve profil aratabilmesini muhtemel kılıyor. Dolayısı ile akıllı telefonlar ile ilgili gönderilere gelmek istediğinizde ya böyle gönderilen bir profili aratmanız veya #akillitelefon etiketinin gönderi sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Yeni nitelik ise direkt olarak aradığınız anahtar sözcük ile ilgili gönderileri karşınıza çıkarıyor. Böylece gönderilerinizin daha geniş kitlelerce keşfedilebilmesi için altını etkiletler ile doldurmanıza lüzum kalmayacak.

Instagram’da sadece anahtar sözcük aratarak ilgili gönderilere ulaşabileceksiniz

instagram

Şu an için özelliğin nasıl bir filtreye ve alıştırma mantığına sahip olduğu bilinmiyor ancak bir Instagram sözcüsü konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda yeni özelliğin “içerik türü, tanımlama, paylaşılma zamanı” gibi bir dizi değişkeni ele aldığını ve kullanıcı ile ilişkili en içten gönderileri bulmak için cihaz öğrenimi kullandığını belirtiyor.

Instagram, kullanıcıların “bulmak istediği” gönderileri karşılarına çıkarmak konusunda daima sınırlı olmuştur. böylece söz konusu yeni özellik, Instagram için büyük bir adım olacak. yine de kullanıcılar arama yaparken Instagram topluluk kurallarında yer alan genel konular ve anahtar kelimeler ile sınırlandırılmaya devam edilecekler. Mesela yeni özellik ile aşı, Trump, Biden gibi “ihtilaflı” anahtar kelimeler için gönderi araması yapılamayacak ancak profil ve etiketler bulunabilecek. 

Comments
To Top