Haber

Instagram Algoritması Hakkında 10 Gerçek

Instagram Algoritması Hakkında 10 Gerçek

Bütün çevrimiçi platformlar, açıklanmış bir algoritma temelinde kurdukları sistem doğrultusunda kullanıcılarına onların alışkanlıklarına yan olarak düzenlenen bir hizmet verirler. Instagram algoritması da tamamen bu şekilde çalışıyor. Fakat her kullanıcı; ekranda bambaşka içerikleri, bambaşka sırayla gördüğü için esas mantığı çözmekte zorlanabilir.

Bilhassa sosyal ağ platformlarının algoritmalarındaki en temel dayanak kullanıcı alışkanlıklarıdır. Instagram algoritmasının alıştırma sistemini öğrenerek, keza kendi hesabınızı bu sisteme dahil edebilir keza de size sunulan düzeni değiştirebilirsiniz.

Başlamadan önce: Instagram algoritması nasıl çalışıyor?

instagram algoritması nasıl çalışıyor

Kısaca özet çıkarmak gerekirse; Instagram algoritmasını fiilen siz besliyorsunuz. Beğendiğiniz bir gönderi, alev attığınız bir öykü, arkadaşınızı yorumda etkileyerek güldüğünüz bir video, birkaç kez izlediğiniz Reels videosu, kaydettiğiniz ya da diğer bir kullanıcıya gönderdiğiniz bir içerik; bütünüyle Instagram algoritmanızı şekillendiren eylemlerdir. Yani her kullanıcı, zamanla sergilediği tavır akışının sonucu olarak aslında kendine has bir algoritma yaratmış olur.

Instagram’ın keşfet algoritması da aynı şekilde yaptığınız etkileşimlerden hareketle, ilginizi çekecek öbür hesap ve gönderileri size arzetmek üzere tasarlanmıştır. Bir De fazla ilginizi çekmese de keşfette görüp açtığınız ve bir vakit izlediğiniz veya baktığınız bir gönderi, algoritmanıza yansıyacaktır. 

Instagram öykü algoritması ve belli başlı akış algoritması ise etkileşimde bulunduğunuz hesaplara tarafından sıralanmaktadır. Hikayesine sık yanıt verdiğiniz kişilerin hikayesini ve çoğu kez beğendiğiniz ya da yorum yaptığınız hesapların gönderilerini ilk olarak görürsünüz. Bu noktada algoritmanın amacı; sevdiğiniz içerikleri kaçırmadığınızdan emin olmaktır.

Instagram algoritması hakkında gerçekler:

Instagram algoritması ilginize göre şekillenir. Hikaye, akıntı, keşfet, reels ve IG TV algoritmaları aynı mantık üzerinden çalışırlar. Öncelikler etkileşime göre belirlenir. Paylaşım zamanı fazla önemlidir. Tatbik süreniz içeriklerinizi etkiler. Tüm hesap türleri aynı algoritma üzerinden değerlendirilir. Yorum uzunluğu dikkate alınmaz. Paylaşım sonrası etkileşim süresi kayda değer değildir. Instagram video ve fotoğrafları eşdeğer olarak değerlendirilir. Sahte etkileşimler derhal fark edilir.

Instagram algoritması ilginize tarafından şekillenir:

instagram beğeni

Instagram algoritmasının öncelikli amacı, kullanıcıların ilgi duydukları içerikleri kaçırmamasını sağlamaktır. bu nedenle kullanıcı hangi türdeki gönderileri beğeniyor ve açıklama yapıyorsa, hangi hikayelere yanıt veriyorsa, keşfette meydana çıkan hangi içerikleri açıyorsa; karşısına meydana çıkan içerikler de aynı temalara veya hashtaglere sahip içerikler olacaktır. 

Hikaye, sızıntı, keşfet, Reels ve IG TV algoritmaları da benzer mantık üzerinden çalışır:

reels, ig tv

Beğendiğiniz hikayelere yanıt belirlemek veya anket gibi etkileşimlere yeralma, beğendiğiniz başlıca akış gönderileriyle etkileşime girmek, keşfette ilginizi çeken içeriklerle etkileşime girmek, daha fazlasını bakmak istediğiniz reels ve IG TV videolarıyla etkileşime girmek; Instagram algoritmanızı besleyecek ve iyice görmek istediğiniz içeriklerin karşınıza çıkmasını sağlayacaktır. 

Öncelikler etkileşime göre belirlenir:

instagram etkileşim

Takip ettiğiniz yüzlerce kişiden bazısının içeriğinin birincil, bazısının son görünmesinin en temel nedeni; sizin o hesap ile girmiş olduğunuz etkileşim oranıdır. Her içeriğini beğendiğiniz, açıklama yaptığınız, hikayesine cevap verdiğiniz ve özel mesaj attığınız bir hesabın paylaşımları başlangıçta karşınıza çıkar. Çünkü Instagram algoritması, bu hesaba olan ilginizin farkındadır. 

Paylaşım zamanı fazla önemlidir:

paylaşım zamanı

Her Instagram hesabının kendi takipçi kitlesine özel bir paylaşım, etkileşim zamanı vardır ve algoritma buna göre şekillenir. İş çıkış saatleri, öğle tatilleri, gece uyku öncesi gibi kayıtlı vakitler; kullanıcıların Instagram mobil uygulaması üzerinden belli başlı akışlarını, hikayelerini ve keşfet bölümünü en sık ziyaret ettikleri süre dilimidir. Bu zaman aralığında yapılan paylaşımlar, görünürlük açısından bir adım öndedir. 

Tatbik süreniz içeriklerinizi etkiler:

Instagram’da ne dek uzun vakit süre geçirirseniz, paylaşımları kaçırmama ihtimaliniz de bir pek artar. Günde bir defa platformu ziyaret eden bir kullanıcı ile, saat başı belli başlı akışı yenileyen bir kullanıcının gördüğü paylaşımların sırası öbür olacaktır. Hatta aktif kullanıcılar bir vakit sonradan görecek yeni içerik bulamayacak ve Instagram algoritması göre önerilen içeriklere yönlendirileceklerdir.

Bütün hesap türleri benzer algoritma üzerinden değerlendirilir:

instagram işletme hesabı

Instagram’da kişisel ve işletme almak üzere iki öbür hesap türü bulunuyor. Bir markayı temsil eden hesapların işletme hesabını kullanması öneriliyor. Ama algoritma üstünde hesap türü bir ayrım yaratmıyor. Daha önce anlattığımız gibi kayda değer olan alınan etkileşimdir. Bir hesap ister bireysel, ister işletme hesabı olsun; yeterli etkileşim almıyorsa Instagram algoritması göre önceliğe sahip değildir.

Açıklama uzunluğu dikkate alınmaz:

instagram yorum

Instagram algoritmasının üç kelimeden kısa yorumları etkileşim olarak kabul etmediği sadece bir büyük kasaba efsanesidir. Bir içerik, yorum olarak yalnızca bir kelime ya da emoji alsa bile bu durum algoritma kadar etkileşim olarak kabul edilecektir ve yorum bölge içerik, ilgi duyulan bir içerik olarak kabul edilerek bir adım öne geçecektir.

Paylaşım sonrası ilk 30 dakika Instagram için manâlı değildir:

world record egg

genellikle birincil 30 dakika içinde alınan yüksek etkileşim, Instagram algoritması kadar büyük bir fazla olarak kabul edilmez. Manâlı olan, paylaşılan içeriğin vakitsiz olması ve uzun vakit her tarafında kullanıcılar göre ilgi görmesidir. İlk anda milyonlarca alkış ve yorum alan ama bir daha yüzüne bakılmayan bir içerik, algoritma kadar fazla da öne çıkarılmayacaktır. bu nedenle üreticilerin düzenli paylaşım yapmaları önemlidir.

Instagram, video ve fotoğrafları eşdeğer olarak değerlendirilir:

instagram video

Bir video içeriğinde 50 saniye geçirip beğenmeniz ile, bir resim içeriğinde 10 saniye geçirip beğenmeniz; Instagram algoritması tarafından eşit kabul edilir, çünkü manâlı olan alınan etkileşimdir. Oysa bir kullanıcı çoğu kez video gönderiler beğeniyorsa karşısına daha fazla video çıkacaktır. Özetle; paylaşım türü üzerinden alınan etkileşim üreticiyi değil, kullanıcının akışını etkileyecektir. 

Sahte etkileşimler hemencecik fark edilir:

bot hesap, sahte etkileşim

Instagram algoritması cihaz öğrenimine sahiptir ve böylece bot hesapları ve sahte etkileşimleri hemencecik algılamaktadır. Özel olarak bot hesaplar ve sahte etkileşimler için bir işlem yapılmaz ama Instagram algoritması göre pozitif olarak da değerlendirilmez. böylece sahte takipçilere, sahte etkileşimlere asalet etmeden; organik takipçilerin ilgisini çekecek ve etkileşim sağlayacak türde içerikler paylaşmaya hedefe kilitlenmek gerekiyor.

Instagram algoritması nasıl çalışıyor sorusunun en kısa yanıtı, sizinle çalışıyor. Instagram belli başlı akışınızda veya keşfet sayfanızda ilgisiz içerikler görmek istemiyorsanız ilginizi çeken içerikleri beğenmeli ve yorum yapmalısınız. Bu Nedenle Instagram algoritmanız size göre şekillenecek ve yalnızca ilginizi çeken içerikleri göreceksiniz. 

Comments
To Top