Bilim

İnsan Gözünün Göremediği Renkleri Normal Bir Kameranın Görmesini Sağlayan Teknoloji Geliştirildi

İnsan Gözünün Göremediği Renkleri Normal Bir Kameranın Görmesini Sağlayan Teknoloji Geliştirildi

İnsanlar olarak sahiden gözümüzün önünde olsalar da bir takım renkleri göremiyoruz. Lakin Tel Aviv Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yeni bir araştırmada bu soruna bir çözüm bulunuyor. Araştırmacılar, gözlerimizin ve basmakalıp kameraların göremediği renkleri görülebilir ışık halkası getirecekler.

Göremediğimiz renkleri görmemiz içinse baştan bir kamera kullanmamız gerekecek. Araştırmacılar, bu kamerayı geliştirdikleri araştırmanın sonuçlarını Laser & Photonics Reviews dergisinin Ekim 2020 sayısında yayınladılar. Araştırmacıların yeni kameraları hayatımızın o kadar fazla alanında uygulama imkânına sahip.

İnsan gözünün göremediği renkler görülebilir olacak:

göremediğimiz renkler

Gözümüz sadece 400 nanometre ve 700 nanometre dalga boyları arasındaki fotonları görebiliyor. Fakat bu aralık, elektromanyetik spektrumda fazlasıyla minik bir yer kaplıyor. Bu spektrumda radyo dalgaları, mikrodalgalar, X ışınları ve bundan başka bulunuyor. 400 nanometrenin altı ultraviyole veya UV radyasyonu bulunurken 700 nanometrenin üstünde kızılötesi radyasyon (yakın – orta – uzak) bulunuyor.

Araştırmayla birlikte geliştirilen teknoloji, hidrojen, karbon ve sodyum gibi gaz ve maddeleri görülebilir hale getiriyor. Normalde kızılötesi spektrumunda kendilerine has renklere sahip olan bu maddelerin yanı sıra doğada yer alan ancak çıplak gözle görülemeyen biyoloji ile ilgili bileşenleri de görmemizi sağlayacak.

kamera

Araştırmacılar, göremediğimiz kısımlarda kalan renklerin fazlasıyla tartma taşıdığına muhabere ediyor. Zira çoğu materyal kendisine has bir renge sahip. Bu sayede en basitinden kanser hücreleri kolay bir şekilde saptama edilebilir ışık halkası geliyor. Fakat bugüne dek bunu olabilmek için fiyatı yüksek ekipmanlara gereklilik duyuluyordu.

Araştırmacıların yeni teknolojileriyse günümüz teknolojilerinden daha ucuz ve daha iyi verim sunuyor. Geliştirilen kamera, standart bir kameraya takılabiliyor ve bu sayede kamera orta kızılötesi bölgeyi görülebilir hale getiriyor. Araştırmacılar, geliştirdikleri teknoloji için patent de aldılar ve şimdiden milletlerarası şirketlerle görüşmelere başladılar.

Comments
To Top