Haber

İnsan Beyni ile Evrenin Haritasının Birbiriyle Olan Ürkütücü Boyuttaki Benzerliği

İnsan Beyni ile Evrenin Haritasının Birbiriyle Olan Ürkütücü Boyuttaki Benzerliği

İnsan beyninin ne kadar karışık bir yapısının olduğu ve hala öğrenilmesi gereken onlarca şeyin varlığı sugötürmez bir hakiki. Aynı bir şekilde ucu bucağı olmayan kâinat de epeyce karmaşık ve sırlarla batmış. Oysa bu iki olgu arasındaki tek benzerlik, gizemlerle batmış olmaları değil. Bir beyin cerrahı ile astrofizikçi kadar yapılan acayip bir alıştırma, beyin ile evrenin görünüş açısında da birbirine büyük benzerlikler gösterdiğini ortaya koyuyor.

İtalya’daki Bologna Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren astrofizikçi Franco Vazza ve beyin cerrahı Alberto Feletti göre yapılan çalışma sonucu insan beyni ile evrenin haritasını çıkarıldı. Elde edilen görüntülerin birbirine ürkütücü seviyede benziyor oluşu, eksik daha sonra göreceklerinizin beyin mi evren mi olduğunu anlarken engebeli anlar yaşatacak türden.

İşte beyin ile evren arasındaki o benzerliğin gösterildiği haritalar

evren ile beyin arasındaki benzerlik

Yukarıda, birbirine çok pozitif eş iki ayrı görüntü yer alıyor. Bu görüntülerin her ikisi de benzeri beyindeki sinir ağlarını gösteriyor gibi yok mi? Ancak şart o kadar de böyle yok. Yukarıdaki görsellerden bir tanesine insan beyninin yapısını, diğeri ise evrenin haritasını gösteriyor. Peki hangisi beyin, hangisi âlem dersiniz?

Beyin ile cihan aralarında yapı olarak çok büyük farklar var. Ama meslek benzerliklere geldiği zaman da oldukça göze çarpan sonuçlar ortaya çıkıyor. Örneğin bir insan beyninde 69 milyar civarında nöron bulunuyor. Evrenin gözlemlenebilen son noktasına kadarsa 100 milyar civarında galaksi olduğu biliniyor. Ama benzerlikler bunlarla da sınırlı yok. Örneğin beyindeki nöronlar, birbirlerine bir şekilde ast. Aynı bir şekilde evrendeki galaksiler de birbirleriyle emrindeki durumdalar. Bağların kopup dengenin bozulması ise her iki vaka için de oldukça sıkıntılı sonuçlara yol açacak türden.

Uzay ortamındaki beyin görüntüsü

Beyin nöronlarının birbirlerine ast oluşu, bu nöronlar arasında bir irtibat olduğunu ortaya koyuyor. İşte yapılan çalışmalar, cihan içerisindeki galaksilerde de benzer bir iletişimin varlığını açıklıyor. İşin daha da garip yanı, beyindeki nöronlar arasındaki iletişim, nöronun toplam kütle ve enerji içeriğinin yüzde 25’i kadar. Azıcık daha şaşıracaksınız biliyoruz ama galaksiler arasındaki iletişim miktarı da sistemin kütle ve enerji içeriğinin yüzde 25’i değin gerçekleşiyor.

Beyin ile evrenin benzerlikleri bunlarla da sınırlı değil. Örneğin beynin yüzde 77 kadarı sudan oluşuyor. Evrenin yüzde 72’sinde ise karanlık enerji var. Her iki olgunun en ince ayrıntısına kadar bambaşka yapılarda olmasına karşın oranların bu denli yakın çıkması, beyin ile cihan arasındaki benzerliğin ne değin büyük olduğunu anlamaya yetiyor.

İşte beyin ile evren arasındaki bakış benzerliğini gösteren diğer bir fotoğraf

Beyin ile evrenin görünüm açısından benzerliği

Beyin ile cihan aralarında çok büyük bir boyut farkı var. Hal böyle olunca da bilim insanları, beyin dokusu ile kâinat haritasını öbür oranlarda ölçeklendirip, ikisini alt yandan getirmeye çalıştılar. Yapılan araştırmalar sonucunda da işte yukarıda gördüğünüz fotoğraf ortaya çıktı. Bu fotoğrafa baktığınızda, güya sağdaki resim beyindeki asap ağlarını gösteriyormuş gibi görünüyor. Fakat durum bunun tam tersi. Yukarıdaki fotoğrafın sol kısmında yer alan görüntü beyin dokusunu, sağ kısmında yer alan bakış ise evrendeki galaksilerin birbirleriyle olan bağlarını gösteriyor.

Son olarak, haberimizin en başında paylaştığımız görselde sizlere, hangi görüntünün beyne hangisinin evrene ait olduğunu sormuştuk. Birbirine aşırı derecede benzeşen o görselin sol kısmındaki kırmızı renkli görüş beyni, sağ kısmındaki daha çok morla bezeli görüş ise evreni temsil ediyordu. Peki o görüntüye bakıp sorumuzu yönelttiğimiz anda dürüst cevap verebildiniz mi? Sizleri “Yorumlar” kısmına bekliyoruz…

Comments
To Top