Haber

İngiltere’de Ortaya Çıkan ve Daha Bulaşıcı Olduğu İçin Panik Yaratan COVID-19 Mutasyonu Hakkında Neler Biliyoruz?

İngiltere'de Ortaya Çıkan ve Daha Bulaşıcı Olduğu İçin Panik Yaratan COVID-19 Mutasyonu Hakkında Neler Biliyoruz?

Koronavirüs ile tanışmamızın üzerinden artık bir yıl geçti ve bu bir yılda hayatlarımız varsayım edemeyeceğimiz değin değişti. Tüm dünyada neredeyse 76 milyon birey virüsten etkilendi, 2 milyon birey hayatını kaybetti, hepimiz virüsle yaşamaya bir şekilde alıştık.

Geçen bir yılın arkasından bütün da aşıların konuşulmaya başlandığı ve 2021 için bir umut ışığı olduğu bu günlerde, İngiltere’den herkesi panikleten bir haber geldi; daha bulaşıcı bir koronavirüs varyantı.

Virüsün değişim geçirmiş olması olağan, daha bulaşıcı olması ise oldukça tehlikeli:

koronavirüs

Gerçekte koronavirüs şimdiye kadar yüzbinlerce kere mutasyona uğradı ve burada şaşıracak fazla da bir şey değil. Bilim insanları, virüsün geçirdiği mutasyonları zaten yolun başından ber takip ediyorlar ve şimdiye dek manâlı bir etkisi olacak herhangi bir mutasyona rastlanmamıştı.

Oysa konunun can herif noktası, İngiltere’den gelen haberlere konu olan varyantın fazla daha bulaşıcı olduğu ve daha hızlı yayıldığı iddiası. İddia diyoruz, çünkü henüz bu da belli bir bilgi yok. Sadece, olgu sayılarında çoğaltma yaşanan bölgelerdeki hızlı yayılışın kaynağının, bu mutasyona uğramış virüs olduğu düşünülüyor. 

Birmingham Üniversitesi mikrobiyal genomik ve biyoenformasyon profesörü Nick Loman durumu ‘Bu varyant, COVID-19’un hızlandığını gördüğümüz bölgelerle zinde bir şekilde ilişkili gözüküyor. Yani apaçık bir korelasyon var; ama demin nedensellik iddiasında bulunamayız. Ne var fakat bu varyantta fazla hızlı bir artış görüyoruz ve bu nedenle endişeliyiz. Bu varyant, çok acele bir şekilde peşine düşüp takip edilmeyi ve araştırmayı gerektiriyor.’ sözleriyle açıklıyor.

Yeni varyant daha mı ölümcül?:

Covid-19 mutasyonu

Az Önce yanıt verilemeyen sorulardan en önemlisi de bu. İlk verilere tarafından, daha bulaşıcı olmasına rağmen bu mutasyonun koronavirüsün sebep olduğu hastalıkları daha ölümcül ülkü getirdiğine dair bir bilgi değil. Fakat bilim insanları bu varyantın mutlaka takip edilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Çünkü zaten oldukça seri yayılan virüsün, az önce aşılar yeni yeni kullanılmaya başlanmışken çok daha çabuk yayılması sağlık sistemlerinin çökmesine ve kontrolün kaybedilmesine sebep olabilir.

Avrupa önlem almaya başladı, İngiltere’ye uçuşlar durduruluyor:

koronavirüs

İngiltere Afiyet Bakanı’nın açıklamalarının arkasında Avrupa önlem almaya başladı. İlk hamle Hollanda’dan ve İtalya’dan geldi ve bu iki ülkeden İngiltere’ye uçuşlar geçici süreyle durduruldu. Belçika’dan İngiltere’ye hava ve demir yolu ulaşımının da durdurulacağı söylendi. Bir sonraki açıklamayı ise Almanya’nın yapması bekleniyor. 

Comments
To Top