Haber

İngiltere’de Ortaya Çıkan Koronavirüs Mutasyonu, 3 Ülkede Daha Görüldü

İngiltere'de Ortaya Çıkan Koronavirüs Mutasyonu, 3 Ülkede Daha Görüldü

2020 yılının gündemi koronavirüs oldu. Son olarak İngiltere’de virüsün yeni bir versiyonu ortaya çıkmıştı. Dünya Sağlık Örgütü, pandemiyle ilgili yeni bir tanımlama yaptı ve mutasyonlu virüsün diğer ülkelerde de ortaya çıktığını söyledi.

Dünya Sıhhat Örgütü‘nün açıklamasına tarafından Hollanda’da yapılan testler, ülkede yeni koronavirüs mutasyonunu ortaya çıkardı. Hem Danimarka ve Avustralya’da da virüsün tespit edildiği ifade edildi.

İngiltere uçuşları kapatılıyor

koronavirüs

Hollanda hükümeti, 1 Ocak’tan itibaren İngiltere’yle yapılacak olan uçuşları yasakladığını söyledi. Belçika ve İtalya da uçuşları kısıtlama yönüne bu vesileyle, Avusturya, Fransa ve İsveç de aynı bir alıştırma için düğmeye basmış durumda. Daha önceki haberlerimizde de yeni virüse karşı alınan bu önlemlerden bahsetmiştik.

Hollanda hükümeti de konuyla ilgili bir yorumlama yaparken, İngiltere’den yeni virüs mutasyonunun getirilme riskini azaltma olasılığını tahlil etmek” amacıyla öteki Avrupa Birliği üye ülkeleriyle birlikte alıştırma yapacaklarını da söylemişti. 

Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nden Maria Ven Kerkhove, konuyla ilgili olarak BBC’ye konuştu. Van Kerkhove’un yaptığı açıklamada uzmanların “salgının başladığı günden bu yanlamasına dünya genelinde mutasyonları peşine düşüp takip ettiğini” bildirdi.

Yüzde 70 daha bulaşıcı

covid-19

Yeni, mutasyonlu koronavirüs türü, İngiltere’nin güneydoğusunda keşfedilmişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanı kadar duyurulan gelişmede, yeni virüs türünün %70 daha bulaşıcı olduğu da ifade edilmişti.

belli ki koronavirüs pandemisi daha bir zaman daha hayatımızda yer alacak. Bakalım geliştirilmekte olan aşılar, mutasyonlu virüslere karşı da başarılı olabilecek mi? Yahut yeni nesil yüzünden salgın tehditi bir süre daha devam edecek mi?

Comments
To Top