Haber

İngiltere’de Görülen Yeni Tip Virüse SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Adı Verildi

İngiltere’de Görülen Yeni Tip Virüse SARS-CoV-2 VUI 202012/01 Adı Verildi

Aşı uygulamalarına başlanmasıyla birlikte Covid-19’un biteceğine dair umutlar artmaya başlamıştı. Fakat İngiltere, geçtiğimiz günlerde ülkede yeni tip bir virüsün görülmeye başlandığını ve bu virüsün çok daha çabuk yayıldığını dile getirmişti. Türkiye de dahil elde etmek üzere çoğu ülke, mutasyona uğrayan bu yeni virüsün ülkeye girişini kapatmak için İngiltere benzer uçuşları iptal etti. 

İngiltere, fazla daha hızlı bir şekilde yayılan bu virüsü tahlil altına aldı. Virüsün yeni varyantına SARS-CoV-2 VUI 202012/01 adını verdiklerini duyurdu. Araştırmalar, virüsün sıradan Covid-19 ile farklılıklarını ortaya koyacak ve aşıya aleyhinde bir bağışıklık gösterip göstermediğini tespit edecek. 

En büyük endişe, virüsün aşıyı etkisiz ışık halkası getirmesi 

VUI - 202012/01 virüs

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, İngiltere’de görülmeye başlanan yeni alıcı virüs üzerine bir açıklamada bulundu. Balık, İngiltere’deki vaka artışına sebep olan bu virüsün, fazla daha çabuk yayılma gösterdiği tespit edilse de hasta edici unsurlarında demin kesin bir kanıya varılamadığını belirtiyor. 

Balık, yeni alıcı Covid-19 ile ilgili Avrupa Teftiş Merkezi’nde bir rapor yayınlandığını duyurdu. Rapora kadar mutasyona uğramış virüsün ismi SARS-CoV-2 VUI 202012/01 (Variant Under Investigation, year 2020, month 12, variant 01) olarak belirlendi. 

Virüsün yeni varyantıyla ilgili az önce belli net bilgiler yok. Oysa yapılan araştırmalar, ilerleyen zamanlarda VUI 202012/01 virüsünün aşıya bağışıklık gösterip göstermeyeceği ve tedavi yöntemlerine önceki alıcı ile benzer tepkiyi verip vermeyeceği gibi sorulara cevap verecek. Virüs ile ilgili en büyük endişelerin arasında, Covid-19 geçiren hastaların bu yeni virüse tekrar yakalanma riski de bulunuyor.

“Aşının işini zorlaştırabilir”

yeni tip covid-19

Londra’da viroloji profesörü olan Stuart Neil, bu mutasyonun virüsün ACE-2 ile iletişime girme yeteneğini artırdığını, bu sayede virüslerin daha süratli çoğalabildiğini dile getirdi. Neil, yeni varyantın aşının işini zorlaştırabileceğini ve bu yüzden sıkı bir şekilde tahlil altına alınması gerektiğini belirtti. 

Comments
To Top