Haber

İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye Özel İzinli Uçuşlar Başladı

İngiltere ve Danimarka'dan Türkiye'ye Özel İzinli Uçuşlar Başladı

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de ortaya çıkan yeni COVID-19 mutasyonu sonrası böylece çok ülke gibi Türkiye’nin de İngiltere’ye uçuşları geçici süreyle askıya aldığını duyurmuştuk. Sıradan COVID-19‘a kadar yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olan mutasyonlu virüs, bütün dünyada yeniden nefret yaratmıştı. Derhal de Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancılar için İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye özel izinli uçuşlar başladı.

Türk Hava Yolları’ndan (THY) yapılan son açıklamaya göre Türkiye’den İngiltere ve Danimarka’ya uçuşlar yapılabilecek, ancak bu ülkelerden Türkiye’ye istisnalar haricinde uçuş izni verilmeyecek. Yapılan açıklamada, “Türkiye’den Birleşmiş Krallık veya Danimarka’ya gezi edecek yolcularımız için yolcu kısıtlaması bulunmamakla birlikte, ilgili ülkelerin yolcu kabul kaide ve koşulları IATA tarafından sağlanan gezi sayfasından veya Star Alliance göre sağlanan yolculuk bilgilendirme sayfasından öğrenilebilir” ifadeleri yer aldı.

THY İngiltere duyuru

PCR testi gerekli tutulacak

Türkiye, bu iki ülkeden yapılacak sınırlı uçuşlar için bazı kurallar getirdi. Yapılan açıklamaya kadar “Türkiye Cumhuriyeti pasaportlular, Türkiye’de oturum izni bulunanlar, devlet yetkilileri ve diplomatik personel; Birleşik Krallık / Danimarka çıkışlı Türkiye varışlı gezi gerçekleştirebilirler” ifadeleri yer aldı. 

Bu kurala uyan şahısların Türkiye’ye giriş için havalimanına vardıkları anda PCR testi yaptırmasının gerekli olduğu açıklanırken, “Yapılacak testin peşinde, ülkeye giriş yaparak beyan edilen ikamet adresine gidilerek 7 gün izolasyona girilmesi gerekmektedir. 7. günün sonunda bitmiş yapılacak PCR testinin negatif çıkması halinde bireysel yalıtım sona erecektir. Artı deneme sonucu alınması halinde filyasyon ekipleri devreye girecek ve durum yakın takibe alınacaktır” denildi.

Comments
To Top