Haber

İngiltere, Sars-Cov-2’nin Daha Hızlı Yayılabilen Bir Versiyonunun Ortaya Çıktığını Açıkladı

İngiltere, Sars-Cov-2'nin Daha Hızlı Yayılabilen Bir Versiyonunun Ortaya Çıktığını Açıkladı

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Londra’da SARS-CoV 2 virüsünün mutasyona uğradığını, çoğu kişide Covid-19’a benzer bir hastalığın saptama edildiğini söyledi. Hancock’a tarafından İngiltere’nin güney bölgesindeki vaka artışına sebep olan bu yeni virüs, Dünya Sağlık Durumu Örgütü’ne de bildirildi. 

Bakan; Londra, Essex ve Hertfordshire gibi çoğu bölgede kademeli önlem planında 3. aşamaya geçileceğini bildirdi. Yapılan açıklamalara kadar mutasyona uğrayan virüs az önce iyice incelenmese de ülkede bir panik havası mevcut. 

“Kaygılanmak için fazla erken”

sars cov2 virüsü

Hancock, yapmış olduğu açıklamada mutasyona uğramış bu yeni virüsün aşılara aleyhinde dayanıklı olduğunu belirten hiçbir delil olmadığını, ancak yeni herif virüsün öncekilere tarafından daha seri yayılabildiğini söyledi. Birmingham Üniversitesi profesörü Bölge McNally, kaygılanmak için henüz fazla erken olduğunu ve sakin bir şekilde virüsün incelenmesi gerektiğini belirtti. 

5 Kasım’da başlayıp 2 Aralık’a dek süren karantina döneminin bitmesinin gerisinde İngiltere, aşamalı tedbir planını hayata geçirmişti. Virüsün mutasyona uğramasının gerisinde birçok bölgelerde kafeler, restoran ve barlar kapatılacak. İnsanların birlikte yaşamadığı kişilerle kapalı alanlarda görüşmesi yasaklanacak. 

Comments
To Top