Haber

İngiltere, Pfizer ile BioNTech’in COVID-19 Aşısı İçin Onay Verdi

İngiltere, Pfizer ile BioNTech'in COVID-19 Aşısı İçin Onay Verdi

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile kurucuları arasında Türk bilim insanlarının bulunduğu Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech, geçtiğimiz ay gerçekleştirmiş oldukları tanımlama ile geliştirdikleri COVID-19 aşısının virüse aleyhinde yüzde 95 etkin olduğunu duyurmuşlardı. 

Aşı demin dünya genelinde bir tasdik almamış olsa da İngiltere’nin hap ve tedavilere tasdik veren denetleyici kuruluşu olan İlaç ve Afiyet Bakımı Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), Pfizer/BioNTech’in COVID-19 aşısının acele durumlarda kullanımına tasdik verdiğini duyurdu.

İngiltere, 2020 sona ermeden aşılama çalışmasına başlayacak

covid-19 aşısı

İngiltere, söz konusu aşı için Pfizer’e daha önce 40 milyon doz sipariş vermişti. Bu siparişlerden 10 milyon dozun sene sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor. Konuyla ilgili konuşan İngiltere Afiyet Bakanı Matt Hancock, gelecek hafta 800 bin aşının ülkeye ulaşacağını ve aralık ayı her tarafında aşının imal hızına tabi olarak da teslimatların süreceğini ifade etti.

İngiltere Sağlık Durumu Bakanı’na tarafından aşılama çalışması, öncelikli olarak yüksek risk grubunda olan kişiler, yaşlılar ve bakım evlerinde kalan kişilerle gerçekleştirilecek. Hancock’a tarafından aşı, 21 gün arayla enjekte edilecek iki doz halinde verilecek.

Comments
To Top