Haber

İngiltere, Güneş’i Dünyaya Getirecek Nükleer Füzyon Reaktöründe İlk Plazmayı Üretti

İngiltere, Güneş’i Dünyaya Getirecek Nükleer Füzyon Reaktöründe İlk Plazmayı Üretti

Günümüzdeki nükleer reaktörlerin tamamı nükleer fisyon yaparak çalışıyor. Uranyum, plütonyum gibi ağır elementlerin atomlarını parçalayarak oluşturulan enerjiye nükleer fisyon diyoruz. Bunu yaptığımız süre yüksek bir enerji elde ettiğimiz gibi ortaya radyasyon gibi son derece ciddi sonuçlar da çıkıyor. Nükleer fisyonun diğer taraftan cihan göre çok artı kullanılan ve fiilen daha pak bir enerji olarak kabul edebileceğimizi kardeşi var: Nükleer füzyon. 

Nükleer füzyon, her gün bizi aydınlatıp ısıtan Güneş’in yaptığı şey olarak . Güneş’imiz gününün çoğunu iki hidrojen atomunu birleştirip helyum atomuna çevirmekle uğraşır. Yani daha net betimlemek icabında nükleer füzyon, kardeşi fisyonun aksine elementleri parçalamaz, bunları birleştirerek daha ağır elementler oluşmasını sağlar. 

Birleşik Krallık, nükleer füzyon reaktörüyle ilk plazmayı üretti

Yukarıdaki paragraflarda konuyu çakmak için bazı minik bilgileri verdik. İşte İngiltere, bir nevi Dünya üzerinde bir yıldız yaratma konusunda son derece kayda değer bir adım attı. Oxfordshire’da yapı edilen denek nükleer füzyon reaktörü, bu hafta ilk olarak ateşlendi ve bunun sonucunda başarıyla plazma elde etti. 

Yaklaşık 7 yıldır geliştirilen ve 50 milyon Sterlin’den artı maliyeti olan denek nükleer füzyon reaktörü, bu hafta itibariyle resmen çalışmış oldu. MAST Upgrade isimli reaktör, İngiltere’ye yan Atomik Enerji Kurumu göre geliştiriliyor. 

Füzyon reaktörü başarıyla çalışırsa sınırsıza yakın temiz enerjiye sahip olabiliriz

şu anda deneyde kullanılan olarak geliştirilen ve daha aşması gereken fazla artı adımı bulunan nükleer füzyon reaktörü, bir gün istediğimiz gibi çalışabilecek düzeye gelirse; temiz, az kalsın sınırsız ve düşük karbon değerine sahip enerjiye ulaşmış olacağız. Tıpkı milyarlarca yıldır Güneş’imizin yaptığı gibi veya evrendeki sayısız yıldızın yaptığı gibi bizler de hidrojen gibi hafif elementleri füzyonla birleştirerek daha ağır elementlere çevireceğiz. Bunun sonucunda ise çok yüksek oranda enerji çıkacak. Bu enerji ise elektrik enerjisine çevrilerek dünyadaki en önemli sorunları ortadan kaldırmak için kilit rol oynayacak.

Bu enerjiye gelmek için ne gerekiyor?

Bir açıdan bakınca çok da kuvvet değilmiş gibi görünen nükleer füzyon reaktörü, günümüz şartlarında fazla önemli yapısal sınırlara sahip. Öncelikle Güneş’imizin merkezinde nükleer füzyonun oluşabilmesi için 14,6 milyon santigrat derece sıcaklık tatmin edici oluyor. Dünya’da bu füzyonu açılmak istiyorsak bizim bu sıcaklıktan çok daha fazlasını, 100 milyon santigrat dereceleri görmemiz gerekiyor. Güneş ile Dünya arasında bu heybetli sıcaklık farkının sebebini basınç olarak gösterebiliriz. Güneş’te yüksek basınç olduğu için füzyon fazla daha sıcacık bir şekilde oluşabilirken, Dünya’da gerçekleştirilecek bir füzyon reaktörü için bu fazla daha zor olacaktır. 

Soğutmak için egzoz sistemi geliştirildi

Her ne kadar şu lahza için imkansıza yakın görünse de İngiltere, 2040 yılında dünyanın ilk füzyon santralini hazırlamak istiyor. Hatta ülke bunun için somut adımlar bile atmaya başladı. Ilk Olarak füzyon reaktörlerinde en büyük bıkkınlık, reaktörün bileşenlerine zarar verecek düzeyde ısınması olarak görünüyor. Yani reaktörün inşa bütünlüğünü bozmadan tutarken 100 milyon santigrat dereceye ulaşmak gerekiyor. Bilim insanları ise bunun için Super-X Divertor isminde bir egzoz sistemi ilerletti. Bu sistem başarılı olursa, şu esas kadar geliştirilen tüm sistemlerden 10 kat daha artı ısı azaltımı sağlanacak. Bu da nükleer füzyon santrallerinin enerji üretimi için uygun maliyetli bir teknoloji haline gelmesini sağlayabilir. 

Comments
To Top