Haber

İngiltere, 5G Çalışmalarında Önümüzdeki Sene Huawei Teknolojileri Kullanmayacak

İngiltere, 5G Çalışmalarında Önümüzdeki Sene Huawei Teknolojileri Kullanmayacak

Mevcut ABD hükümeti ile Çin aralarında yaşanan gerginlikler ve ticaret yasaklarıyla baskı günler geçiren Çin merkezli teknoloji devi Huawei, bir yandan da öteki ülkelerin getirdiği yasaklamalarla uğraşıyor. Geçtiğimiz aylarda İngiltere’nin 5G altyapılar programından çıkarılan Çinli şirket, bu yasağın her tarafta gözden geçirilmesini talep etmişti.

Bir hükümet kaynağının The Sunday Telegraph’a verdiği yeni demeçte, İngiliz Telekom şirketlerinin Eylül 2021’den itibaren milli 5G ağlarında yeni Huawei ekipmanlarını kullanılmayacağı belirtildi. Yetkili, son tarihin Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden göre 30 Kasım tarihinde açıklanmasının beklendiğini söyledi.

Huawei ekipmanlarını kullanmaya devam eden şirketlere yaptırım uygulanacak:

Huawei 5G

Kaynak, bu yeni tarihin hükümetin önemli olduğunu ve Huawei’nin İngiltere’deki 5G ağlarından çıkarılması için geri dönüşü olmayan bir yola girildiğini söylüyor. Haziran ayında yapılan açıklamada 2027 yılına değin bütün Huawei teknolojisinin İngiltere’nin altyapısından çıkarılmasına karar verildiği belirtilmişti.

Önerilen mevzuata kadar Huawei ekipmanlarını kullanmaya sürekli ulusal şirketler, yeni standartlara uymadıkları gerekçesiyle takvim cirolarının %10’una kadarı veya jurnal 100 bin sterlinlik para cezasına çarptırılabilir.

Bu yılın ocak ayında Boris Johnson hükümeti, Huawei’nin ulusal 5G ağlarına katılımına yeşil ışık yakmıştı. Ama Trump yönetiminin müttefik Londra’yı Çinli Huawei ile ilgili güvendik tehditleri konusunda daima uyarması üstüne geçtiğimiz temmuz ayında bu karardan vazgeçildi.

Dünyanın önde gelen 5G ekipman üreticilerinden biri konumunda bulunan Huawei, bu tür iddiaları tekrar tekrar reddederken İngiltere’nin kararını iptal etme hamlesini ise güçlü olarak eleştirdi. İngiliz hükümetine tarafından ülkedeki mobil sağlayıcıların 2027 yılına kadar bütün Huawei 5G ekipmanlarını ağlarından kaldırması gerekiyor.

Comments
To Top