Haber

IMDb Puanlarına Göre 2020’nin En İyi 10 Yabancı Filmi

IMDb Puanlarına Göre 2020'nin En İyi 10 Yabancı Filmi

2020 senesinin film dünyası için böylece de iç açıcı geçmediğini söyleyebiliriz. Film dünyası öteki bütün sektörler gibi pandemiden nasibini alsa da uzun süredir heyecanla beklenen filmler bir şekilde seyircisiyle buluşmayı başardı. Yeni meydana çıkan çoğu film, sinema salonlarından ziyade bundan böyle dijital platformlarda yayınlanmaya başladı.

Birçok filmin vizyon tarihi önümüzdeki yıla ertelense de Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğuna oturduğu Tenet filmi gibi heyecanla beklenen onlarca film çoktan yayınlandı bile. Biz de 2020 yılında çıkmış ve IMDb’de başarılı puanlara sahip 10 filmi detaylarıyla birlikte listelemek istedik. Neşeli okumalar dileriz. Ayrıca eğer Türk filmlerine göz atmak isterseniz sizi aşağıdaki listeye eğlence ediyoruz:

IMDb’ye göre 2020’nin eni iyi tanıdık olmayan filmleri:

Hamilton The Trial of The Chicago Seven (Şikago Yedilisinin Yargılanması) Tenet Mank Onward (Hadi Gidelim) Never, Rarely, Sometimes, Always The Invisible Man (Görünmez Adam) The King of Staten Island The Call of the Wild (Vahşetin Çağrısı) Emma

Zeki ve bekar bir kadının macerası: Emma

Nesil: Komedi, dram, romantik IMDb: 6,7 Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Johnny Flynn, Mia Goth

Jane Austen’ın aynı adlı komedi romanından uyarlanan Emma, Autumn De Wilde yönetmenliğinde son derece keyif verici ve yazınsal bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Film, akıllı ve bekar bir kadının yaptığı çöpçatanlık ve kurnazlıkların ayağına bir bir dolanmasını konu alıyor.

Filmin baş kahramanı Emma, keza zengin ayrıca bekar hem de akıllı bir kadındır. Emma’nın özel hayatında şehvetli ilişkilere pek yer yoktur, ancak kendisinin en sevdiği şeylerden birisi arkadaşları için çöpçatanlık yapmak ve onların ilişkilerine burnunu sokmaktır. Emma, bir gün Harriet Smith adlı bir kadının evlenebilmesi için kurnazca planlar yaparken, kurduğu bütün planların ortaya çıkmasıyla beklenmedik olaylar yaşamaya başlar. 

Ailecek izlenebilecek şehvetli bir film: The Call of the Wild (Vahşetin Çağrısı)

Cins: Serüven, dram, aile IMDb: 6,8 Oyuncular: Harrison Ford, Omar Sy, Cara Gee

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin ve The Croods adlı canlandırma filmleriyle ün kazanmış yönetmen Chris Sanders, Vahşetin Çağrısı adlı filmin de yönetmen koltuğuna oturup ortaya ailecek izlenebilecek son derece duygusal ve eğitici bir film çıkarmış.

Vahşetin Çağrısı, Kaliforniya’da son derece huzurlu bir hayat geçiren Buck adlı köpeğin ailesinden koparılıp Alaska’da bir kızak köpeği haline getirilmesini konu alıyor. Buck, bir yanlamasına yeni tanıştığı bu barbar dünyada zorluklara karşısında mücadele verirken bir yana da bu mücadelenin onu kendi özüne döndürdüğünü keşfeder. 

Tarihi olaylara dayanan sımsıcak bir hikaye: The King of Staten Island 

Tür: Komedi, dram IMDb: 7,1 Oyuncular: Pete Davidson, Bel Powley, Ricky Velez 

Pete Davidson’ın başrolünde oynadığı ve kendi hayatını anlattığı The King of Staten Island, benzeri komedi sanki dram tadında bir otobiyografi filmi. Pete, 11 Eylül olaylarında babasını kaybetmesinin arkasından yaşadığı trajikomik olayları başarılı bir şekilde seyirciye aktarıyor. 

Babasının ölümünün arkasından hayata dair öyle de hevesi kalmayan Pete Davidson, günlerini bir yandan ot içip bir yana da dövmeci olmaya çalışırken geçirir. Pete, hayatın gerçeklerinden kafası güzel bir şekilde kaçmaya çalışırken bir lahza önce babasının ölümünü kabullenip kendi hayatına dair düzgün bir adım atması gereklidir. 

2020’nin en başarılı korku filmlerinden: The Invisible Man (Görünmez Adam)

Cins: Dram, gizem, nefret edilen şey IMDb: 7,1 Oyuncular: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Harriet Dyer

H.G Wells’in aynı adlı romanından uyarlanan bu film, izlerken seyirciyi gerim gerim gerecek bir konuya sahip. Görünmez Adam, çoğunlukla şiddete başvuran ve teftiş manyağı erkek arkadaşından kaçmaya çalışan Cecilia Kass’ın yaşadığı psikolojik baskıyı anlatıyor.

Cecilia, erkek arkadaşını terk etmeye ve ondan fazla uzaklara gitmeye karar verdikten sonra kendi ailesinden de yardım alarak planını gerçekleştirmeye başlar. Ancak erkek arkadaşının ölüm haberini duyduktan ve kendisine büyük bir servet kaldığını öğrendikten sonra tüm bu olayların düzmece olduğunu düşünen Cecilia, fiilen öldüğüne inanmadığı erkek arkadaşının arkasından olduğunu insanlara kanıtlamaya çalışır. 

Bağımsız filmler de güzeldir: Never, Rarely, Sometimes, Always

Tür: Dram IMDb: 7,3 Oyuncular: Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin

Never, Rarely, Sometimes, Always, Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi oldu ve Indie kategorisinde büyük ses getirmeyi başardı. Beach Rats filminden ve 13 Reasons Why dizisinden bilinen olduğumuz Eliza Hittman, filmin yönetmen koltuğuna oturarak güzel bir yapıma imza atmış oldu. 

Never, Rarely, Sometimes, Always filmi, Autumn ve Skylar adlı iki kuzenin New York’ta atıldığı macerayı konu alıyor. Daha önce Pensilvanya’nın kırsal bir kesiminde yaşamış bu iki kadın, Autumn’ın istenmeyen hamileliği yüzünden hayatlarını değişiklik kararı alır ve daha önce hiç gitmedikleri New York’a adım atarlar. 

Yılın en güzel animasyonlarından: Onward (Hadi Gidelim)

Tür: Animasyon, serüven, komedi IMDb: 7,4 Oyuncular: Tom Holland, Chris Pratt, Julia Louis-Dreyfus

Son derece neşelendirici oysa bir pek da duygusal olan Hadi Gidelim, iki ufak elf kardeşin ölen babalarını son bir defa bakmak için atıldıkları macerayı konu alıyor. Tom Holland ve Chris Pratt gibi meşhur Hollywood yıldızlarının seslendirmelerini yaptığı bu filmin yönetmenliğini ve senaristliğini, Şirin Canavarlar filmi ile ün kazanmış Dan Scanlon üstleniyor. 

Hadi Gidelim, fazla küçük yaştayken babasını kaybeden ve ona dair hiç bir hatıra hatırlayamayan iki elf kardeşi anlatıyor. Bu iki kardeş, dünyada babalarını son bir kere daha görebilmelerini sağlayacak bir sihir olduğunu öğrendikten sonradan zorlu bir mücadeleye atlayarak babalarını görmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazırlanırlar. 

Yıldız oyuncularla sinemanın derinliklerine seyahat: Mank

Cins: Yaşam Öyküsü, komedi, dram IMDb: 7,4 Oyuncular: Gary Oldman, Amanda Seyfried, Lily Collins

Mank, hem akıcılık, hem yönetmen ayrıca de oyuncu kadrosu bakımından son derece kuvvetli ve iddialı bir film. Efsanevi Se7en adlı filmin yönetmeni David Fincher’in yönetmiş olduğu bu film, dünyanın en iyi filmi olarak nitelendirilen Citizen Kane’in senaristi Herman Mankiewicz’in hayatını anlatıyor. 

Film, 1930’lu yılların Hollywood atmosferini o dönemde yaşanan siyasi ve toplumsal sorunlarıyla birlikte gerçekçi bir şekilde yansıtırken bir yandan da Herman Mankiewicz’in dünyanın en iyi filmini yazarken karşılaştığı zorlukları ve yapım aşamasını anlatıyor. 

Nolan’ın son zihin oyunu: Tenet

Tür: Aksiyon, bilim kurgu IMDb: 7,7 Oyuncular: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki

Yönetmen koltuğunda usta isim Christopher Nolan’ın oturduğu Tenet, uzun zamandır heyecanla beklenen filmlerden birisiydi ve film gösterime girdiği andan itibaren büyük ilgi ve alkış kazanmayı başardı. Oyuncu kadrosunda son derece başarılı isimlerin de yer aldığı bu film, pandemiye karşın sinema salonlarında gösterime girerek büyük hasılatlar elde etmeyi başaran sayılı filmlerden oldu.

Bir bilim kurgu filmi olan Tenet, dünyayı tehlikeye atan bir tehdit karşısında savaşan bir ajanın hayatını konu alıyor. Uzak gelecekte geçen bu filmde dünyada Üçüncü Dünya Savaşından daha güvenli olmayan bir durum gerçekleşmektedir ve bu tehlikeyi olağanüstü güçleriyle yenebilecek yalnızca tek bir birey vardır. 

Reel bir hikayeye dayanan muhteşem politik gerilim: The Trial of The Chicago Seven (Şikago Yedilisinin Yargılanması)

Nesil: Dram, gerilim, tarih IMDb: 7,9 Oyuncular: Eddie Redmayne, Alex Sharp, Sacha Baron Cohen

Geçtiğimiz Ekim ayında Netflix’te yayınlanan Şikago Yedilisinin Yargılanması, Aaron Sorkin yönetmeliğinde son derece başarılı bir dram filmi. Hem bilhassa hukukla ilgilenen insanların ilgisini çekecek türden bir üretim olmuş. 

Şikago Yedilisinin Yargılanması, Amerika’da Vietnam Savaşı karşıtı protestolar düzenleyen 7 kişinin 1969 yılında çıktığı mahkemeyi ve bu süreçte yaşananları konu alıyor. Devlete aleyhinde entrika kurmak ve ayaklanmaya teşvik ile suçlanan bu yedi sanığın meşhur duruşması, böylece de adil olmayan detaylar içermektedir. 

Amerika’nın kurucularından ve birincil bakanlarından olan tuhaf bir adamın hikayesi: Hamilton

Cins: Biyografi, dram, tarih IMDb: 8,6 Oyuncular: Lin-Manuel Miranda, Phillipa Soo, Leslie Odom Jr.

Listemizin son sırasında Disney + üzerinden yayınlanan ve yeniden The Walt Disney Pictures’ın yapımcılığını üstlendiği Hamilton müzikali yer alıyor. Keza görsel ayrıca de müzik konusunda izleyiciye bir şölen yaşatmayı başarabilen bu film, cadde kültürünü ve hip hop müziği yansıtan temasıyla Amerika’nın kurucularından birisi olan Alexander Hamilton’ın hayatını konu alıyor. 

Hamilton, küçükken fakirlik içerisinde yaşamış ve büyüdükçe bu sefaletten kurtulmaya çalışan Alexander Hamilton’ın aklını nasıl kullanıp Amerika’nın en kayda değer partilerinden birisi olan Federalist Partisini kurduğunu anlatıyor. George Washington’ın başkanlık döneminde Define Bakanı olarak tahsis yapan Hamilton, Amerika’nın kuruluşunda en önemli rollerden birisine sahip bir dahi olarak karşımıza çıkıyor.  

Comments
To Top