Haber

İlk Günkü Hali Gibi Korunan 32 Yıllık Mario Oyunu, 156 Bin Dolara Satıldı

İlk Günkü Hali Gibi Korunan 32 Yıllık Mario Oyunu, 156 Bin Dolara Satıldı

Super Mario, oyun dünyasının en dinç markalarından bir tanesi, hatta o kadar oysa oyun dünyasının yaşadığı 1983 video oyun krizini sonlandıran oyunlardan bir parça başına olmuştur. Peki, bu dek büyük bir markanın bir oyunu için sizin cebinizden çıkacak en yüksek tedarik nedir?

Siz bunu düşünürken biz de geçtiğimiz cuma günü düzenlenen bir açık artırmada Super Mario Bros. 3‘e verilen miktarı açıklayalım: 156 bin dolar (yaklaşık 1,2 milyon TL). Cuma günü düzenlenen Heritage Auctions’ta orijinal Nintendo Entertainment System için geliştirilmiş Super Mario Bros. 3’ün mühürlü kopyası satıldı.

Super Mario 3’ün bu dek yüksek fiyata satılmasını karşılayan şey ne?

super mario bros. 3 mühürlü kopya

20 katılımcının yer aldığı açık artırmada bir oyun için bahşedilen en yüksek aidat ödendi. Peki, bu oyunun bu kadar yüksek fiyata satılmasını karşılayan şey ne? Heritage kadar yapılan açıklamaya göre, satışı yapılan mühürlü Super Mario Bros. 3’ün bu şekilde paketlenmiş hali oldukça nadir bulunuyor.

Peki, yukarıda da görselini görmüş olduğunuz bu kopyayı bu dek özel kılan şey ne? Bu kopyayı bu kadar özel yapan şeylerden bir parça başına, kapağın sol tarafında Mario’nun eldivenin üzerine eşit gelen “Bros.” yazısı. Tabii bu kopyayı bu kadar özel yapan şey, sadece bu yazı yok.

Ayrıca oyun derecelendirme kuruluşu Wata Games, Super Mario Bros. 3’ün bu kopyasını 9,2 A+ olarak puanlamıştı fakat bunu da kapağın sağ üst tarafında görebilirsiniz. Super Mario Bros. 3’ün bu sürümünün bir mühürlü kopyası da bu temmuz ayında 38 bin 400 dolara satılmıştı. Aralarındaki ayrım ise o kopyanın 9,0 A olarak puanlandırılmış olmasıydı.

Bu açık artırmada bahşedilen 156 bin dolarlık fiyat, bir rekor. Super Mario Bros. 3’ün mühürlü bir kopyasına bundan önce verilen rekor fiyat 114 bin dolardı ama o açık artırma da bu yıl temmuz ayında düzenlenmişti. Yani aynı sene içerisinde rekor iki kere kırıldı. Ayrıca Heritage, düzenlenen açık artırmada 1998 yılında Nintendo Gameboy’a meydana çıkan Pokemon Red Version’ın 84 bin dolara satıldığını ve bunun da Pokemon oyunlarında bir rekor olduğunu açıkladı.

Comments
To Top