Haber

İklim Değişikliğinin 2100 Yılında Yaşadığınız Bölgeyi Ne Hale Getireceğini Gösteren Uygulama

İklim Değişikliğinin 2100 Yılında Yaşadığınız Bölgeyi Ne Hale Getireceğini Gösteren Uygulama

Küresel ısınmanın sonuçlarını anlatan öyle fazla araştırma ve durumun vahametini ortaya koyan böylece fazla data olmasına karşın ahali bu durumu yeterince ciddiye almıyor. Yeni bir mobil başvuru formu ise 2100 yılında şehirlerin nasıl gözükeceğini gözler önüne seriyor.

Ücretsiz olarak indirilebilen ESD Research uygulaması, altı büyük küresel merkezden gelen sıcaklık ve yağış tahminlerini alıyor. Bu tahminlere göre gelecekte dünyanın nasıl bir hal alacağını gözlemlemek ve simüle etmek muhtemel oluyor.

Farklı gelecek alternatifleri 

esd research

Uygulamada öbür gelecek alternatiflerine hedefe kilitlenmek olası. Bunlardan ilki, 2015 yılında Birleşmiş Milletler Paris Antlaşması’nda karar verildiği gibi küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin aşağı kaldığı program metni. 

İkinci mantıksal bağ ise 2100 yılında “orta derece” salınım yaşanması ve dünya çapında sıcaklığın 4 derece artması halinde olabilecekleri ortaya koyuyor. Daha yüksek sıcaklıklarda ise koşul hiç de iç açıcı olmuyor. Başvuru içerisinden bu senaryolara tarafından yaşadığımız yerlerin halini görebiliyoruz.

Uygulamayı uygulamak için şahısların tek yapması gereken ise bulundukları konumu girmek. daha sonra tatbik otomatik olarak şu andaki iklim verilerine tarafından mümkün gelecek senaryolarını hesaplıyor. Başvuru Formu keza Google Play ayrıca de App Store’da yer alıyor.

Küresel ısınma verileri herkese açılıyor

esd research

Başvuru Formu, EarthSystemData Ltd ve Doğu Anglia Üniversitesi Tyndall İklim Değişimi Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirildi. Araştırmacılar böylece küresel olarak toplanan iklim verilerinin görselleştirilebildiğini ve herkesin erişimine açık ışık halkası getirildiğini söylüyor.

Aslında başvuru gelecek hafta yapılacak olan Birleşik Milletler Glasgow İklim Kongresi’nde duyurulacaktı. aralıksız koronavirüs pandemisi sebebiyle, yeni salınım kurallarının belirleneceği kongre 2021 yılının Kasım ayına ertelenmişti. Uygulamayı sınamak isteyenler altında yer alan bağlantılardan uygulamaya erişebilir.

ESD ResearchİNDİR ESD ResearchİNDİR

Comments
To Top