Haber

İkinci El Otomobil Fiyatlarını Düşürecek Bir Adım Konuşuluyor: ‘İthalat İzni’

İkinci El Otomobil Fiyatlarını Düşürecek Bir Adım Konuşuluyor: 'İthalat İzni'

Koronavirüs pandemisinin ülkemize etkilerinden bir tanesi de araba alamamak oldu. Salgın öncesinde zaten zorlanan vatandaşlar, pandeminin patlak vermesiyle birlikte araç bulamaz oldular. Hem ikinci el araba piyasası da öbür bir durumda değildi. Geçtiğimiz yılın benzer dönemine kadar fiyatlar, hemen hemen yüzde 100 artmış durumda. Oysa hükümet, bu duruma daha pozitif seyirci kalmayacak gibi görünüyor.

Edinilen bilgilere göre hükümet, bilhassa de ikinci el otomobiller için bazı tedbirler düşünüyor. Bu tedbirlerin neler olduğu şu an için bilmiyor ancak ithalat kartının bile masada olduğunu anlatmak lüzum. Sektör temsilcileri, ithalat kartının geçmişte de oynandığını, bu durumun fiyatlara olumlu olarak yansıdığının bilinmesini istiyorlar. Oysa kaynaklara kadar hükümet, ikinci el araba ithalatı yaparken tedbirli olmalı.

“İthalat izni verilirse fiyatlar düşer”

İkinci el otomobil

Konuyla ilgili talimatlar, İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel‘den geldi. Ertemel, ithalat hamlesinin kendileri için de sürpriz olduğunu söylerken bu kararın fiyatları mutlaka düşüreceğini söyledi. Burada önemli bir husus olduğunu ifade eden Ertemel, ithalat kartının açılmasıyla neyin amaçlandığını, bunun fiyat istikrarı için mi yoksa vatandaşı lükse ulaştırmak için mi yapıldığının öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.

Ertemel’e göre ikinci el otomobil ithalatı yapılmadan önce dikkatli bir alıştırma yapılması gerekiyor. Çünkü rastgele araba ithalatı, Avrupa’da kullanılmayan araçların Türkiye’ye getirilip, Türkiye’nin bir otomobil çöplüğüne dönmesine yol açabilir. Bu bağlamda yapılması gerekenlere de değinen Ertemel, model, yıl ve motor hacmi gibi şartlar getirilerek ithalata izin verilmesi gerektiğini açıklama ediyor.

ikinci el otomobil ithalatı

Ertemel, böylesi bir kararın 20-25 sene önce de verildiğini ve değişik ülkelerden otomobil ithal edildiğini söylüyor. Bunun büyüyen fiyatları mutlaka düşüreceğini söyleyen Ertemel, ithalat için en iyi bölgeninse Avrupa olduğunu, buradaki bir numaralı ülkenin de Almanya olduğunu belirtiyor. bu arada, Almanya denince akla gelen ilk araba markası olan Volkswagen‘in Türkiye’de en çok bildiri verilen ikinci el otomobil listesinin ikinci sırasında olduğunu anlatmak lüzum.

İstanbul Motorlu Vasıta Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, dikkat çeken başka bir hususa da değindi. Ertemel, araba ithalatına paralel olarak otomobil ihracatının da yapılabileceğini, bu sayede ithalat ve ihracat dengesinin sağlanabileceğini söyledi. Ertemel’e göre hükümet, Türkiye’deki bir takım ikinci el otomobilleri orta doğu ülkelerine göndererek, ithalat ihracat dengesini koruyabilir.

Comments
To Top