Haber

İkinci El Otomobil Fiyatları Son 1 Yılda İlk Kez Düştü

İkinci El Otomobil Fiyatları Son 1 Yılda İlk Kez Düştü

COVID-19 pandemisi, tüm sektörler gibi otomotiv sektörünü de içten etkiledi ve 2020 yılı her tarafında otomobil fiyatları yarınları yokmuşçasına yükselme gösterdi. Hem koronavirüs sebebiyle fabrikaların kapatılıp yeni vasıta üretiminin azalması, ayrıca de sosyal mesafe kuralları gereği daha artı insanın toplu nakliye yerine özel araçlara yönelmesi araba satışlarındaki arz-istek dengesini daha alçak üstteki etmiş, fiyatların ışık hızıyla artmasına neden olmuştu.

Pandemide ikinci dalganın çok sert geçmesi ve idareli bir belirsizliğin varlığı, otomobil satışlarını olumsuz etkilemeye başlamış gibi görünüyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) göre açıklanan verilere tarafından kasım ayın otomobil satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37,8 azalarak 80 bin 141 adet oldu. Ancak sektör, satışların 90 bin barajını aşacağını öngörüyordu.

“minimum ÖTV bareminde yalnızca 5 araç modeli kaldı”

ikinci el satış

Konuyla ilgili olarak Dünya.com’a konuşan ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, satışların beklentilerin altında kalmasıyla ilgili olarak “Türk Lirası’nın değerlenmesi alıcı nezdinde fiyatların düşeceği beklentisini yarattı. Yeni uygulamaya alınan pandemi önlemleri, toplum üzerinde bir miktar moral bozukluğuna neden oldu. Bu da satışlara olumsuz yansıdı. en az ÖTV bareminde sadece 5 vasıta modeli kalınca tüketicinin tercih imkanı son derece kısıtlandı.” ifadelerini kullandı.

Yeniden Dünya.com’a konuşan ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ise düşüşü şu üç maddeye bağlıyor:

2. el vasıta satın almak isteyen tüketiciler, geri gelen döviz kuru nedeniyle elindeki dövizi bozdurmaktan vazgeçip aracını satmayı ileri bir tarihe öteledi. Dövizde, ekonomide ve pandemi koşullarında yaşanan stabil olmayan durum tüketicilerin otomobil satın alma kararını “bekle-gör” politikası izlemeye yöneltti. Bu yüzden ikinci el ve sıfır araca olan talep kasımda düştü. Sıfır vasıta satın alma kararından vazgeçen tüketici, elindeki 2.el arabulucu değiş tokuş olarak da kullanmadığı için piyasada arz azaldı.

Keza fiyat düşüşü ayrıca de faiz kampanyaları birer birer açıklandı

ikinci el otomobil fiyatları

Yalçın, 2. ele olan talebin azalmasının, fiyat düşüşünü de beraberinde getirdiğini belirterek, “Son 1 yıldır yükselen 2.el araç talebi ve fiyatları ilk önce düştü. Hem, uzun zamandır elinde yüksek maliyetli 2.el araç tutan esnaf ve satıcı da bu koşullarda daha artı stok maliyeti yüküne dayanamayıp fiyatları düşürdü. Kasım ayındaki 2.el’deki fiyat düşüşlerinin sıradan yüzde 6-12 arasında olduğunu gözlemledik.” şeklinde konuştu.

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız ise tüketicilerin araç alması için dürüst zamanın yaklaştığını açıklama etti ve “Kurlardaki düşüşün sıfır araç fiyatlarına kampanya olarak yansımasını bekliyorduk, tüketiciler de bu beklentide olduğu için son bir aydır beklemeye geçmişti. Beklendiği gibi de oldu hem fiyat düşüşü keza de faiz kampanyaları birer birer açıklandı. Kurun bu seviyelerde dengelenmesi de bundan sonrası için ayrıca ikinci el ayrıca de sıfır vasıta alımı için uygun fırsatlar sunmaya başladı” dedi.

Oto alım satımı yapan kurumların satışlarında yüzde 90’a varan düşüşler oldu

ikinci el otomobil

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş ise daha da göze çarpan açıklamalarda bulunarak son üç haftada ikinci el araç satışının az daha durduğunu açıklama ederek, “Pandeminin etkisiyle kısıtlamaların artışı ve faizlerin yükselişi 15 Kasım itibariyle oto alım satımı yapan kurumların satışlarında yüzde 90’a varan düşüşlere niçin oldu. Salgın ve getirilen kısıtlamalar nedeniyle vatandaş üzerinde ciddi bir rahatsızlık var. Oto alım satımı yapan ufak büyük tüm ticarethanelerin kira, personel gibi giderleri benzer şekilde devam ediyor.

Panik satışlar nedeniyle fiyatlar da ani olarak yüzde 7-8 oranında altında çekildiği için, ikinci el oto sektöründe önemli bir fiziki kayıp ile aleyhinde karşıyayız. Sıfır kilometre araçlardaki stok sıkıntısı, pandeminin seyri ve fiyatlarda potansiyel bir yükseliş beklendiğinden, aklı selim tüketicinin aracını yenilemesi ya da yeni bir araç alması için aralık ayı en içten vakit.” biçiminde konuştu.

Comments
To Top