Haber

İki Türkün Yıllar Evvel Maradona ile Kesişen Yollarının Garip Hikayesi

İki Türkün Yıllar Evvel Maradona ile Kesişen Yollarının Garip Hikayesi

Dünya genelindeki tüm futbolseverler, dün akşam gelen bir haberle sarsıldılar. Dünyanın en büyük futbolcularından bir parça başına olarak tanıdık Diego Armando Maradona, 60 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ayrıca futbolu hem de sallantılı hayatıyla tanıdık Maradona’nın hayatını kaybedişi, pek çok kesim kadar hüzünle karşılanırken, dünyaca ünlü futbolcunun hayatıyla ilgili yeni bir detay gün yüzüne çıktı. 

Uğruna bir din bile yapılan Maradona’nın hayatındaki epeyce ilginç olay, dünyaca ünlü yıldızın iki Türkle olan hikayesini içeriyor. “Atakan Sedefoğlu” isimli birinin Facebook üzerinden anlattığı olaylar, bir yanlamasına güldürürken diğer yandan da bu yıldız ismin hayatının uyuşturucu sebebiyle ne ayla geldiğini gözler önüne seriyor. Dilerseniz lafı uzatmadan, Maradona’nın iki Türkle olan hikayesine yakından bakalım.

İşte Maradona’nın iki Türk’le olan o hikayesi

Maradona'nın iki Türk ile hikayesi

Yıllardır bende sır gibi gizli olan hikayeyi Maradona öldüğüne tarafından anlatabilirim… Beyler anlattıklarım reel, dalga geçen olursa fena bozarım, moralim fazla bozuk haberiniz olsun.
Zamanında dedem ve arkadaşı Erzincan’dan kalkıp bir aşina vasıtasıyla İtalya’da niyetlenmek için yola koyuluyorlar firari yollarla varıyorlar Torino’ya oradan da Napoli şehrine… Dedem ve arkadaşı (Behçet) yıllardan beri Napoli sokaklarında hamallık yapıyorlar, yeri geliyor para ile adam dövüyorlar. Her neyse yıllarca orada bulundukları için bundan böyle şehrin içini dışını biliyorlar. Napoli maçları büyük kazanç kapısı olduğundan dedem ve Behçet amca atkı,yara,forma bazen de köfte ekmek satıyorlarmış. Stadın çevresinde yıllarca Napoli’nin ekmeğini yiyen bizimkiler gel süre git süre Napoli takımının hayranı oluyorlar.1988 senesi taraftar gruplarının içine giren dedemler Maradona’yı canlı izleme fırsatı buluyorlar. Tabi izledikçe hayran kalıyorlar. Ana mevzuya gelelim, 1990 senesinin kış ayının birinde Napoli-Milan maçı varmış. (Dedem bu anıyı anlatırken defalarca burada çok heyecanlanırdı) Bizimkiler köfteleri hazırlamışlar, stad etrafında seyyar köfte tezgahı açmışlar neyse maç 1-1 bitmiş Maradona 1 tane sallamış herkes dağılmış bizimkiler maç sonrası hasılatı toplamışlar derken o da ne, Maradona bizimkilerin yanında gözleri kıpkırmızı eli ayağı titreyen bir şekilde yaklaşmış, sırası gelmişken bilirsiniz Maradona her gün uyuyamazmış, o gün de maçtan sonra takımla ağız dalaşı edip stadı terketmiş ‘hey amigı cet malı, necesito los bienes’ (kötüyüm, gibi bir şey) bizimkiler emrindeki el pençe divan, dedem hemen Behçet amcayı yollamış, o ara kalan köftelerden bir yarım yapmış, Maradona’yı oturtmuş tabureye, neyse gelmiş dedem gazete kağıdını üzerine sermiş, valla bundan sonrasını böylece bir anlatıyor fakat Maradona (Söylediğine tarafından iptal edilen golü için hakeme sövüyormuş), yaptıkları bu iyilikten sonradan Napoli’deki evine misafirliğe çağırmış bizimkileri,koskoca Maradona olur ya inanmayacaksınız fakat fotoğrafları bile mevcut bulabildiğimi göstereceğim.

Maradona

Evinde sohbet muhabbet derken, gelin benim yanımda çalışın diyor Maradona, bizimkiler de biz kaçağız nasıl çalışalım yanına diyorlar o da kaçak işleri sevdiğinden nedeniyle daha iyi olur benim için, sigortanızı vermem gibisinden espiri yapıp gülüyor. Neyse dedemler firari olarak Maradona’nın bacak işlerini yapmaya başlıyorlar. Keza yanına barınıyorlar, villasında bahçede oradan oraya koşturuyorlar. Lakin o ara Maradona kriz geçiriyor, aralıksız uyuşturucu krizine giriyor, dedemler her anlattığında hüzünlenip ağlarlar. Napoli ile bezginlik yaşayan Maradona ülkede hain ilan edilmek üzereydi. Vergi kaçıran ve aralıksız gece hayatıyla gündem olan Maradona’nın devlet malların el kurmak üzereydi. Bu durumun farkında olan Maradona, dedem ile Behçet amcaya 100-150 gram ağırlığında bir elmas verip, ‘bunu alın ve ülkenize dönün fakat kimseye bahsetmeyin üçümüz de yanarız’ diyor. (O zamanlar kaçakçılık yaptığı iddia ediliyordu. ‘Ben de gideceğim’ diyor dedemlere ve o sene zaten Sevilla’ya aktarma olmuştu. Allah gani gani rahmet eylesin, dedemler gelince o elması bozdurup o zamanın parasıyla 1 milyon Türk lirasını sözde yarıya bölüp hayatlarını yaşıyorlar. Şu an durumumuz Allah’a şükür mükemmel, hepsi Maradona tamamen, dedem 97 senesinde benim ismimi Maradona belirlemek için nüfus memuruna yalvarıyor. Ama Türkçe isim olmadığından koymuyorlar. Kendisi rahmetli oldu, bana hep Maradona diye seslenirdi. Ekteki fotoğrafta dedem Maradona’nın idmanı esnasında krize girmesin diye araçla taşıyor.​

İşte “ekteki” o resim

Maradona idman yaparken

Anlatılan olaydaki öteki fotoğraflar ise şöyle

Maradona'nın Türk çalışanları

Maradona bir davetteyken

Facebook’taki “AOG Yerine Geçen Kimse Kulübesi” isimli grupta paylaşılan bu olaya, AOG’nin Instagram hesabı üzerinden de erişilebiliyor. Eğer Instagram’daki o gönderiyi çözümlemek isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz. Maradona’nın hayatını kaybettiğine dair ayrıntılı haberimize ise burada yer alan bağlantıyla ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top