Haber

İki Türk Lise Öğrencisi, Araba Lastiklerinden Bisiklet Yapıyor

İki Türk Lise Öğrencisi, Araba Lastiklerinden Bisiklet Yapıyor

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yaşamış 16 yaşındaki iki lise öğrencisi Mücahit Gırgıç ve Efe Demiral, pandemi nedeniyle eğitimlerine uzak devam ederken can sıkıntılarını giderebilmek için, ellerindeki külüstür parçaları kullanarak bir ürün ortaya hariç tutmak istedi.

Hurda demirlere kaynak yaparak ortaya bir bisiklet gövdesi çıkaran ikili, ortaya standartların haricen bir bisiklet çıkarabilmek için arka tekerleği tasarlarken araba lastiği kullandı. İşe afacan halde hurdaları kullanarak tasarladıkları bisikletle kent merkezinde turlayan gençler, umulmadık bir şekilde lokal halkın ilgisiyle karşılaştı.

50 TL’lik hurdadan maledilen bisikletler, yaklaşık 1000 TL’ye satılıyor

araba lastikli bisiklet

İlginç tasarımlı bisikleti gören bir takım vatandaşlar, gençlerden benzer bisikletten kendilerine de yapmalarını istedi. Nihayetinde 50 TL’lik hurda parçalarından tasarlanan bu ilginç bisiklet, yaklaşık 1000 TL’lik fiyatla satılmaya başlandı ve iki lise öğrencisinin ekmek kapısı oldu. İki genç, yeni hedeflerinin araba jantıyla bisiklet yerine getirmek olduğunu ifade etti.

araba lastikli bisiklet 2

Tasarladıkları bisiklet ile ilgili açıklamalarda bulunan Mücahit Gırgıç, “Bizim arabamızdan çıkan boşta kalan bir lastiğimiz vardı. Arkadaşımla ‘bu lastiği ne yapabiliriz?’ diye düşünüp taşındık. Hurdacıları gezdik. Orada parçalanmış hurda bir bisiklet gördük. Gittik aldık 50 liraya, malzemeleri de aldık. Zaten bizim kaynak makinemiz vardı, demirlerimiz vardı.

araba lastikli bisiklet 3

Gerisini de biz yaptık. Biz bunu yaptıktan sonradan arkadaşımla beraber çarşıya çıktık. Herkesin ilgisi çok büyük oldu. ‘Satıyor musun?’ diye soranlar oldu. ‘Bize de bundan yapar mısın?’ diye soranlar oldu. Arkadaşımla oturduk, ‘Biz bu işi neden ticarete dökmüyoruz?’ diye konuştuk. Biz bu bisikletten yaklaşık 13, 14 tane sattık bu zamana kadar. 

araba lastikli bisiklet 4

Çok ilgi görüyor. 50 liraya hurdacıdan malzemelerimizi tedarik ettik. Arkadaşımla birlikte topladık. Bin 300 liraya sattığımız da oluyor, bin liraya sattığımız da oluyor. Pandemi sürecinde can sıkıntısıyla başladı. Daha Sonra biz bu işi iş haline getirdik. Ayrıca konut ekonomisine desteğimiz oluyor hem de kendimiz harçlığımızı çıkartıyoruz bu işten. Bundan daha sonra da inşallah olağan bisiklet jantıyla yok de araba jantıyla bisiklet yapmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

araba lastikli bisiklet 5

Araba lastiği kullanan garip bisikletin mimarlarından Efe Demiral ise bisiklet ile ilgili olarak, “Pandemi döneminde bir gün bahçede arkadaşımla oturuyorduk. Babam gözümüzün önüne bir lastik getirdi, ‘Alın bunu ne yapıyorsanız yapın’ dedi. Biz de kendi kendimize ‘Niçin araba lastikli bisiklet yapmayalım?’ dedik. Ondan sonra kaynağını kendimiz yaptık. Arkasını genişlettik, lastiği kestik. Bisiklet jantlarını araba lastiğine tarafından uyarladık. 

araba lastikli bisiklet 6

Otomobil lastiğini kestik, biçtik, jantımızı oturtturduk. Hurdacıdan kendimize 50 liraya bir gövde aldık. Gövdenin arkasını genişleterek araba lastiği koyduk. Boyamızı yaptık, zımparamızı attık. Ön lastiğimizi koyduk. sonra ise ‘Niçin bu işin ticaretini yapmıyoruz?’ dedik. Ondan sonra da yavaş yavaş ticarete başladık” şeklinde konuştu.

Comments
To Top