Haber

İhtiyaç Sahibi Engelliler İçin 13 Yıldır Plastik Kapak Toplayan Dede ve Torun Video

İhtiyaç Sahibi Engelliler İçin 13 Yıldır Plastik Kapak Toplayan Dede ve Torun Video

Günümüzde sahip olduğu bir engelden nedeniyle tekerlikli sandalyeye yan olan on binlerce insan bulunuyor. Ancak pek fazla engellinin fiziksel imkânı bir tekerlekli sandalye almaya yetmiyor. İşte bu durum da bir büyükbaba ve torunun bundan tam 13 yıl önce yüzlerce kişiye üstünlük sağlayacak bir proje başlatmasına niçin oluyor.

Eskişehir’de Halid Aydoğan ve Melike Sarıtaş, bundan 13 yıl önce yaşadıkları ufak bir olay sonucunda ‘Dedetorun Mavikapak‘ projesine girişiyorlar. Proje, Melike’nin öğretmeninin sınıfını plastik kapak kampanyasına takviye olmaya çağırmasıyla başladı. Minik yaştaki Melike ve derslik arkadaşları maksimum kapağı biriktirmek için birbirleriyle yarışıyorlardı.

Büyükbaba ve torunun hikâyesi:

dede ve torun

Melike, topladığı 485 kapağa karşın grup olarak 500 kapak toplayan arkadaşlarının arkasında kalmış ve böylece dedesine ağlamıştı. İşte bu ağıt, büyükbaba Halid Aydoğan’ın kızını okulda zeka birinci yapmaya uğraşmasıyla sonuçlandı. Bu çaba, 30 bin kapağın toplanması ve kendilerine bir arabanın verilmesiyle sonuçlandı.

Dede ve torun, kazandıkları ilk arabayı 5 yaşındaki bir çocuğa vermişlerdi. Bu çocuğun içinde bulunduğu mağduriyet büyükbaba ve torunun projesine hız kesmeden devam etmelerini sağladı. Dede ve torun, bugüne dek toplamda 329 tekerlekli sandalyeyi gereklilik sahibi kişilere ulaştırmakta arabulucu oldu.

Büyükbaba ve torunun başlattığı bu proje öyle fazla kişinin de desteğiyle hayatta kalıyor. Kargo yoluyla gönderilen kapaklar dede ve torun göre teslim alınıyor. Arkasında ikili, bu kapakları boyutlarına ve renklerine göre ayrıştırmaya başlıyor. sonra kapaklar bir kırım fabrikasına veriliyor, kapakların ücreti de anlaşmalı bir şirkete gidiyor ve toplu şekilde sandalye alınıyor. 

Büyükbaba ve torunun 13 takvim serüvenini kendi ağızlarından kulak vermek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Kendilerine Instagram üzerinden bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hem bir tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız veya ihtiyacı olan bir tanıdığınız varsa kendilerine ulaşarak zorunlu bilgilerinizi iletebilirsiniz.

Fiziki imkânı olmayan ve tekerlekli sandalyeye fakir olan kişilere yardımcı olmak için bununla birlikte Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin de plastik kapak projesine yardım olabilirsiniz. Kullandığınız şişelerin kapaklarını biriktirerek keza çevreye keza de gereksinim sahiplerine yardımda bulunabilirsiniz.

Comments
To Top