Haber

İddiaya Göre iPhone 6s Serisi ve İlk iPhone SE, iOS 15 Güncellemesi Almayacak

İddiaya Göre iPhone 6s Serisi ve İlk iPhone SE, iOS 15 Güncellemesi Almayacak

ABD merkezli teknoloji devi Apple, Haziran 2020’de düzenlenen WWDC 2020 etkinliğinde tanıttığı yenilenen işletim sistemi iOS 14’ü geçtiğimiz aylarda iPhone cihazlar için yayınlamıştı. Kullanıcılar güncellemeyi alıp yeni özellikleri kullanmaya başlamış olsa da görünen o ki iOS 14, bir takım eski model iPhone’ların alacağı son güncelleme olacak.

İsrailli site The Verifier göre bugün paylaşılan bir söylentiye tarafından Apple; iPhone SE, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus cihazlara bahşedilen güncelleme desteğini önümüzdeki yıl kesecek. Bu da bahsi geçen cihazların en yeni iOS güncellemesini alamayacağı anlamına geliyor.

iOS 15 güncellemesini alacak cihazların listesi:

iPhone 6s

Eğer iddialar doğruysa iOS 15 güncellemesini alacak cihazların listesi şu şekilde olacak:

iPhone 12 Pro Max ‌iPhone 12 Pro‌ iPhone 12 ufak ‌iPhone 12‌ iPhone 11 ‌iPhone 11‌ Pro iPhone 11 Pro Max iPhone XS ‌iPhone XS‌ Max iPhone XR ‌iPhone‌ X ‌iPhone‌ 8 ‌iPhone‌ 8 Plus ‌iPhone‌ 7 ‌iPhone‌ 7 Plus ‌iPhone SE‌ (2020) iPod touch (7. Tür)

Apple’ın cihazlarına verdiği yaklaşık 4-5 yıllık güncelleme desteğini göz önüne alacak olursak; iPhone SE, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerine yeni güncellemenin verilmemesi öyle de sürpriz olmaz. Buna rağmen cihazların Android rakiplerine kıyasla çok daha artı güncelleme aldığını da ayrıntıları ile belirtmek gerek.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerini Eylül 2015 tarihinde piyasaya süren Apple, birincil iPhone SE modelini ise Mart 2016’da tanıttı. iOS 9 işletim sistemiyle birlikte piyasaya sürülen bu cihazlar, 4’ten fazla güncelleme alarak bugüne değin en aktüel şekilde gelebildi.

öte yandan hangi iPad modellerinin iPadOS 15’i çalıştıracağına dair herhangi bir data bulunmuyor. Fakat iPadOS 15, iPadOS 14’ü bölge tüm iPad’lerle uyumluysa iPad Air 2, 3. Nesil iPad Air, iPad küçük 4, 5-6 ve 7. Tür iPad’lerin güncellemeyi alacağını varsayabiliriz.

Comments
To Top