Haber

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’deki Suriyeli Sayısını Açıkladı

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’deki Suriyeli Sayısını Açıkladı

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bu görüşme dahilinde terör, kaçakçılık ve trafiklerdeki istatistiklerle ilgili açıklamalarda bulunan Çataklı, Türkiye’nin önemli meselelerinden bir parça başına olan, ancak yaşanan koronavirüs pandemisi sebebiyle unutulmaya yüz tutan “Suriyeliler” meselesine de değindi. Bakanlık sözcüsü, yaptığı açıklamalarda Türkiye’deki Suriyeli sayısını açıkladı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı göre yapılan açıklamalara tarafından Türkiye’de, kayıt aşağıda olan 3 milyon 638 bin 288 Suriyeli bulunuyor. Ama bunlar haricinde pervasız olarak Türkiye’de yer alan Suriyelilerin sayısı bilinmiyor. Yani bakanlık, kayıtsızlarla ilgili bilgi sahibi olsa da basın toplantısı konusunda bu konuya değinilmedi.

Suriyeliler için ne değin para harcandı?

Türkiye'deki Suriyeliler

Aslına bakacak olursak Türkiye’de yaşamış Suriyeliler için ne dek para harcandığı, tamamiyle da bilinemiyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, takriben 1 yıl önce yaptığı açıklamalarda, Suriyeliler için harcanan paranın 40 milyar doları aştığını söylemişti. Açıklamalarını detaylandıran Oktay, bu paranın sadece yüzde 8’inin Avrupa göre karşılandığını, yüzde 92’lik bölümünün Türkiye tarafından finanse edildiğini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’sa mart ayında yaptığı bir grup toplantısında, Suriyeliler için 40 milyar dolar para harcandığını, gerektiği durumda bir bu değin daha harcanabileceğini söylemişti. 

Comments
To Top