Haber

İçişleri Bakanlığı: Koronavirüs Nedeniyle Açık Alanda Sigara İçmek Kısıtlandı

İçişleri Bakanlığı: Koronavirüs Nedeniyle Açık Alanda Sigara İçmek Kısıtlandı

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs pandemisiyle mücadelede yeni bir adım attı. Bu adım ile birlikte bakanlığın hedefinde sigara tüketimi bulunuyor. Sigara kullanan kişilerin, bu amaçla maskelerini çene altına indirmesi ve yanlış maske kullanımında bulunması bakanlığı harekete geçirdi.

Bakanlık bu amaçla valiliklere bir ek genelge gönderdi. Genelgeye tarafından yarından itibaren tüm illerde, özellikle vatandaşların yoğun olarak bulunduğu, valiliklerin ve kaymakamlıkların duyuracağı cadde ve sokaklarda (bilhassa trafiğe kapalı olanlarda), belirlenen mekanlarda ve toplu nakliye durakları gibi alanlarda sigara içmek yasaklanmış olacak.

Açık alanda sigara yasak

sigara yasağı

Genelgede, koronavirüsün toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından tehlike oluşturduğu, sosyal izolasyonun tedarik edilmesi, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılma hızını yoklama nedeniyle tedbirler alındığı hatırlatıldı. Bütün ülkelerde son dönemde koronavirüs yayılım hızının çok ciddi şekilde arttığı ve salgınla mücadelede çoğu yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği belirtildi.

Genelgede kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizleme, maske ve uzaklık kurallarına ilave olarak İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınması gereken yeni ek tedbirler sıralandı:

1. Daha önce valiliklere gönderilen genelge ile meskenler hariç olmak üzere bütün alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, cadde, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti. Oysa bilhassa vatandaşların topluluk şekilde bulunduğu/bulunabileceği sokak, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bir takım şahısların maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece yük taşıyor.

böylece maskenin dürüst ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren bütün illerde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği sokak ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu nakliye araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek.

2. Yeniden daha önce illere gönderilen genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına karşın uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı birey sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda Valilerce; koronavirüs salgınının illerindeki seyri anlık olarak peşine düşüp takip edilerek, hasta ve temaslı birey, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan yükselme trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10.00­-16.00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dıştan sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak.

Son dönem gelişmelerine tabi olarak alınan/alınacak kararlar kayıtlı aralıklarla gözden geçirilerek belirli kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda ise kısıtlama benzer usulle kaldırılacak.

Comments
To Top