Haber

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs Kapsamında Yasaklardan Muaf Olanların Listesini Açıkladı

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs Kapsamında Yasaklardan Muaf Olanların Listesini Açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri üzerine 17 Kasım’da gerçekleşen Kabine toplantısında salgına karşısında yeni önlemler karara bağlanmış, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan göre açıklanmıştı. İçişleri Bakanlığı da açıklamaların arkasından 81 ilin valiliklerine genelgeyi yolladı.

Genelgede, kısıtlamalardan ya da halk arasında “yasaklardan” muaf olacak şahısların listesi de muhakkak oldu. Farklı iş gruplarının bulunduğu listede yer alan vatandaşlar, koronavirüs önlemlerine dikkatli olmak kaidesi ile yasaklardan muaf tutulacaklar, haklarında yasal işlemler uygulanmayacak.

koronavirüs kalabalık

18 Kasım 2020 tarihli genelgeye tarafından, koronavirüs yasaklarından muaf olacakların listesi:

Emniyet görevlileri: Özel ve halk emniyet görevlileri dahil her vatandaş, Takviye görevlileri: Acele Çağrı Merkezi çalışanları, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay çalışanları, AFAD’da afet zarfında faaliyet yürütenler, Merkezi sınavlara girecekler (Sadece sınav günlerinde ve belge taşıma zorunluluğu ile): ÖSYM sınavlarına katılacaklar Sınava girecek vatandaşların refakatçıları (Eş, kardeş, anne ya da baba) Sınavlarda görevli olacak personeller Cenazesi olanlar ve defin görevlileri Altyapılar arıza personelleri (Elektrik, doğalgaz, su ve telekom gibi) Kargo çalışanları Bakımevi çalışanları Sanayi işçileri Çobanlar ve arıcılar Teknik servisler Bekçiler Hafta sonu çalışacak belediye personelleri Gerekli hekim randevusu olanlar Şantiyede temel ihtiyaçları karşılayanlar (Yurt, pansiyon, şantiye gibi yerlerde çalışan hizmet görevlileri) İş sağlığı ve güvenliği çalışanları Veterinerler Otizmli ve down sendromlu bireyler ve refakatçileri Sokak hayvanlarını doyurmak ile görevliler Çiftçiler Evcil hayvan gezdirenler (İkamet yerinin önü ile sınırlı şekilde) Maçı olan sporcular ve müsabaka görevlileri Şehirlerarası biletli yolcular ve görevliler (Belgelenmek zorunda) Metro, otobüs, dolmuş sürücüleri Açık olacak işyeri, işletme ve kurumlarda yönetici, görevli veya çalışanlar

Yukarıdaki gruplarda yer alan vatandaşlar, icra ettikleri eylem, meslek ya da görevlerine dair varsa belgelerini yanlarında taşımak zorundalar. Kuşkusuz bu şahısların bütün kısıtlamalardan muaf tutulması gibi bir durum laf konusu yok. Açık alanda sigara içme ve maske takma gibi temel zorunluluklar cümbür cemaat için devam ediyor.

Comments
To Top