Haber

İçişleri Bakanlığı, Hafta Sonu Uygulanacak Koronavirüs Tedbirlerini Madde Madde Açıkladı

İçişleri Bakanlığı, Hafta Sonu Uygulanacak Koronavirüs Tedbirlerini Madde Madde Açıkladı

Bütün dünyayı kasıp kavurmaya devam eden COVID-19 salgınının ikinci dalga etkisini iyiden iyiye hissettirmesi ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yeni COVID-19 tedbirlerini açıklamış ve bu tedbirler arasında en çok sokağa çıkma yasağı dikkat çekmişti.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından hemencecik daha sonra söz konusu sokağa çıkma yasağından muaf olan kişilerin listesini yayınlayan İçişleri Bakanlığı, acilen ise yeni tedbirler ile ilgili vatandaşların kafasında yer edinen soru işaretlerine cevaplar sunabilmek için bir rehber yayınladı. İçişleri Bakanlığı’nın 24 soru, 24 cevaptan oluşan yeni COVID-19 tedbirleri rehberinin tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

covid-19 tedbir

#Soru 1: 20 yaş aşağı olup da üniversitelerde yüz yüze eğitim gören öğrenciler ile profesyonel ya da ulusal sporcu olanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

#Yanıt 1: Bazı üniversitelerde teknik eğitim veren mühendislik fakültesi/tıp fakültesi gibi bölümlerde yüz yüze eğitim devam etmektedir. Bu yaş grubundaki öğrencilere durumlarını belgelemeleri nedeniyle üniversite yönetimince ders programını gösterir şekilde özel bir doküman verilecek olup, bu belgenin gerektiğinde ibrazı ile 20 yaşın altındaki öğrenciler bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına yan olmayacaktır.

20 yaş altı profesyonel veya ulusal sporcular, profesyonel ya da ulusal sporcu olduklarını belgelemeleri kaydıyla sportif faaliyetleri (müsabaka, antrenman, bu amaçlarla seyahat vb.) zarfında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır.

#Soru 2: 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatlerinde müsade belgesi gerekli midir?

#Cevap 2: 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 20.05.2020 tarih ve 8206 sayılı Genelgemiz çerçevesinde ama Seyahat İzin Belgesi almaları koşuluyla şehirlerarası gezi edebilecek olup her türlü şehirlerarası toplu ulaşım aracına (uçak, otobüs, tren, vapur vb.) ilişkin bilet satış sürecinde Seyahat İzin Belgesinin küskün olması şartı aranacaktır.

#Soru 3: 65 yaş ve üzerindeki sıhhat çalışanları (hekim, dişçi, eczacı vb.), seçimle göreve gelenler (belediye başkanı, muhtar vb.), avukat, akademisyen, veteriner, serbest muhasebeci-mali müşavir gibi iş gruplarının mensupları bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına alt midir?

#Yanıt 3: Genelge ile gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek 65 ağlama̧ ve üzeri vatandaşlarımızdan meslek yerleri ile illiyetlerini belirten alıştırma/SGK kaydı vb. belgeyi takdim edenler istisna tutulduğundan yukarıda adı geçen meslekleri icra eden 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız kısıtlamadan muaftır.

#Soru 4: 20 yaş altı genç ve çocuklar şehir içi veya şehirlerarası yolculuğu nasıl yapacaklar?

#Cevap 4: 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız 30.05.2020 tarih ve 8558 sayılı Genelgemizde belirlenen çerçeve içerisinde yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın kent içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

#Soru 5: Çocuklarını anaokulu veya bakıcıya ele vermek zorunda olan ebeveynlerin çocuklar için getirilen kısıtlama saatlerinde çocuklarını getirip götürmesi mümkün müdür?

#Yanıt 5: 29.05.2020 tarih ve 8483 sayılı Genelgemiz çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlamasına bağlı çocuklarımız ve gençlerimizin ihtiyaca tarafından bakıcıya, aile büyüklerine, kreş̧ ya da gündüz bakımevlerine gidebilmesi ve kısıtlama getirilen saat dilimleri içerisinde veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilmesi mümkündür.

#Soru 6: KPSS, Kariyer Mesleklerin Giriş Sınavları, TOEFL, IELTS gibi ülke genelinde düzenlenen sınavlara girecek kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından istisna mıdır?

#Yanıt 6: Genelgemiz ile KPSS ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile refakatçilerinin kısıtlamadan muaf oldukları belirlendiğinden bu sınavlara girecek her yaş grubundaki kişiler sokağa çıkma saat kısıtlamasına ast olmayacaklardır.

#Soru 7: İnşaat sektörü hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

#Yanıt 7: İnşaat sektörü ve çalışanları Genelgenin 5.1/ğ ve 5.2/ğ hükümleri uyarınca imal ve imalat tesisleri ile buralarda çalışanlar için getirilen istisna hükmü dahilinde olduğundan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

#Soru 8: Hastanelerde (özel hastaneler dahil) yer alan yeme-içme mekanları (kantinler, kafe vb.) Genelge zarfında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara ast midir?

#Cevap 8: Hastanelerde bulunan yeme-içme mekânları (kantinler, kafe vb.) Genelge zarfında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara (egzersiz saatleri, servis yöntemi vb.) aracısız olarak alt değildir. Hastanelerde bulunan yeme-içme yerlerinin egzersiz yöntem ve esasları hastane yönetimlerinin vereceği karar doğrultusunda belirlenecektir.

#Soru 9: Restoran ve restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar ast midir?

#Yanıt 9: Oteller ve konaklama tesislerindeki restoran veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek yemek hizmeti verebilecek olup öteki lokanta ya da restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara yan değildir. Ama oteller ve konaklama tesislerindeki restoran ya da restoranlar dıştan paket servisi yoluyla satış yapamazlar.

#Soru 10: Havaalanları içerisindeki restoran ve restoranlar Genelgede getirilen kısıtlamalardan muaf mıdır?

#Cevap 10: Havaalanları içerisindeki yeme içme mekanları (lokanta, restoran, kafe vb.) sadece yolculara ve ulaştırma sektöründe çalışanlara hizmet vermek koşuluyla Genelge zarfında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara ast değildir.

#Soru 11: Deniz turizmi amaçlı ticari faaliyet bildiren tekne ve yatlar yolculuk maksatlı teknelerine aldıkları müşterilerine yeme-içme amaçlı servis yapabilirler mi?

#Cevap 11: Deniz turizmi amaçlı ticari etkinlik belirten tekne ve yatlar gezi maksatlı teknelerine aldıkları müşterilerine yeme-içme amaçlı servis yapamazlar.

#Soru 12: Seyahat acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama veya aktarma hizmetlerinden yararlananlar genelgenin istisnası dahilinde mıdır?

#Cevap 12: Seyahat acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanan tüketiciler “5.2/u) Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler” istisna kapsamındadır.

#Soru 13: Havalimanlarındaki mağazalar (giyim, hediyelik eşya, vb.) 10:00-20:00 saatleri aralarında hizmet sunabilme uygulamasına alt midir?

#Yanıt 13: Havalimanlarındaki mağazalar (giyim, hediyelik eşya vb. işyerleri), Genelgenin 1’inci maddesi ile faaliyet gösterebilecekleri vakit aralığı 10:00-20:00 saatleri arası olarak belirlenen iş yerleri kapsamında değildir.

#Soru 14: Tekel büfeleri marketler için getirilen iş saati kısıtlamasına ast midir?

#Yanıt 14: Tekel büfeleri, Genelgenin 1’inci maddesi zarfında marketler için getirilen çalışma saati kısıtlamalarına (saat 10:00-20:00 arası çalışabilme) tabidir.

#Soru 15: Pastaneler ile simit, börek, poğaça vb. ürünleri üreten ve satan meslek yerleri saat 10.00’dan önce satış yapabilir mi?

#Yanıt 15: Pastaneler ile simit, börek, poğaça vb. ürünleri üreten ve satan işyerleri sadece bu ürünlerin satışını sabah 08:00-10:00 saatleri aralarında gel-al şeklinde yapabilirler.

#Soru 16: Azınlık cemaatlerine mensup 65 yaş ve üzeri din adamları, bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına tabi midir?

#Cevap 16: Azınlık cemaatlerinin 65 yaş ve üzeri din adamlarının bu yaş grupları için kısıtlama öngörülen saatlerde dini vecibeleri yerine getirmelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamakta olup dıştan müsade alınmasına gerek yoktur.

#Soru 17: 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için belirlenen sokağa çıkma kısıtlamasının uygulaması Cuma namazları açısından nasıl olacaktır?

#Cevap 17: Kayıtlı yaş gruplarında bulunan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca; 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saati Cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saati ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir.

#Soru 18: Kreşlerde yüz yüze eğitim faaliyetleri devam edecek mi?

#Cevap 18: Sağlık ve Ulusal Eğitim Bakanlıklarıyla yapılan görüşmeler sonucunda; çalışan anne-babaların durumu da göz önünde bulundurularak Ulusal Eğitim Bakanlığına alt kreşlerle birlikte diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel eğitim kurumları bünyesindeki kreşlerin yüz yüze eğitim faaliyetlerine devam edebilmeleri gerektiği değerlendirilmiştir.

#Soru 19: Cadde hayvanlarının beslenmesi nasıl olacak?

#Yanıt 19: 30.04.2020 tarih 7486 sayılı Genelgemiz kapsamında “Hayvan Besleme Grubu Üyeleri” ile cadde hayvanlarını beslemek isteyen diğer vatandaşlarımız hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. Önceki sokağa çıkma kısıtlamalarında olduğu gibi hayvan severlerimiz hafta sonlarında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında cadde hayvanlarının besin ihtiyaçlarını giderebileceklerdir.

#Soru 20: Reklam ve dizi sektörünün çekimlerinin hafta sonu saat 20.00’den sonraya sarkması nedeniyle kendilerine izin verilebilir mi?

#Yanıt 20: Reklam ve dizi sektörü ile çalışanları, Genelgenin 5.1/ğ ve 5.2/ğ hükümleri uyarınca üretim ve imalat tesisleri ile buralarda çalışanlar için getirilen istisna hükmü dahilinde olduğundan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

#Soru 21: Pazaryerleri Genelge’de marketler için getirilen alıştırma saatleri kısıtlamasına alt midir?

#Cevap 21: Pazarcı esnafımız, sebze-meyve gibi ürünlerin tedariki ve pazaryerine nakliyesi/kurulumu bağlamında alıştırma saatleri sınırlamasına alt değildir. Ancak pazar yerlerinde 10:00 ile 20:00 saatleri arasında vatandaşlarımıza satış yapılabilecek olup bu açıdan marketler için getirilen çalışma saati kısıtlamasına ast olacaktır.

#Soru 22: Otel rezervasyonu yer alan kişiler sokağa çıkma kısıtlaması süresi içerisinde özel araçlarıyla gezi edebilirler mi?

#Cevap 22: Otel rezervasyonu bulunan vatandaşlarımız konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir müsade almaksızın özel araçlarıyla yolculuk edebileceklerdir.

#Soru 23: Ülkemizde turizm nedeniyle bulunan yabancı turistler sokağa çıkma kısıtlamasına bağlı midir?

#Yanıt 23: Turistik etkinlikler dahilinde geçici bir süreyle Ülkemizde yer alan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

#Soru 24: Genelge zarfında faaliyetlerine ara verilen halı sahalarda acemi spor kulüplerinin antrenmanları ile futbol akademisi çalışmaları yapılabilir mi?

#Cevap 24: Amatör liglerin ertelenmiş durumda olması nedeniyle, yeni bir karar alınıncaya değin faaliyetleri durdurulan halı sahalarda antrenman yapılamayacağı ve futbol okulu/akademisi gibi faaliyetlerin devam edemeyeceği değerlendirilmektedir.

Comments
To Top