Haber

İçişleri Bakanlığı Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağına İlişkin Açıklamalarda Bulundu

İçişleri Bakanlığı Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağına İlişkin Açıklamalarda Bulundu

COVID-19 salgını sebebiyle tabiri caizse mecburen getirilen hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasının vakaları azaltacağı düşünülüyor. Hafta içi günlerindeki sınırları anlayışlı olmak pek güç olmasa da hafta sonu gerçekleşen sokağa çıkma yasağı hâlâ vatandaşların kafasında soru işaretleri oluşturuyor. İçişleri Bakanlığı, hafta sonu sokağa çıkma yasağına ilişkin direktifler yaptı ve vatandaşlara hatırlatmalarda bulundu.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada “Hafta sonlarına karşın uyguladığımız sokağa çıkma yasağı kısıtlamasının dördüncü uygulaması bugün (Cuma) saat 21.00’da başlayıp Pazartesi sabahı 05.00’da sonlanacaktır” sözlerini kullandı. Bakanlık, bu açıklamayla birlikte vatandaşlara hafta sonu yasaklamasının diğer hususları konusunda da bazı hatırlatmalar yaptı.

“Vatandaşlar ikametlerine en yakın markete yürüye yürüye gidip gelebilecek”:

sokağa çıkma yasağı

Bakanlık, “Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler bugün saat 20.00’a değin, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00 ila 17.00 arasında açık olacaktır. Belirtilmiş vakit içerisinde marketler ve bakkallar telefonla veya online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir. Restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri ise bugün saat 20.00’a dek paket servis ve gel-al şeklinde, 20.00 ila 24.00 saatleri aralarında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecektir. Hafta sonları ise bu meslek yerleri 10.00 ila 24.00 saatleri aralarında paket servis yapabilir” açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanlığı, vatandaşların ne gibi durumlar için sokağa çıkabileceğini de şu şekilde özetledi: “Vatandaşlarımız, sokağa çıkma yasağı uygulanan günlerde ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve fırın ya da ekmek satmak bayine yürüyerek gidebilir. Açıklamadan da anlaşılabileceği üzere sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı düşüncesiyle esas gereklilik malzemesi temin etme nedeniyle fırın, market, bakkal ve sözde meslek yerlerinde yoğunluğa sebep olunmasına gerek bulunmamaktadır. Dolayısıyla vatandaşlarımızdan 21.00’a dek ikametlerinde olacak şekilde hareket etmelerini bir defa daha istirham ediyoruz”

Comments
To Top