Haber

İçişleri Bakanı, 2021’in ‘Afet Eğitim Yılı’ İlan Edildiğini Açıkladı: İşte Tüm Detaylar

İçişleri Bakanı, 2021'in ‘Afet Eğitim Yılı’ İlan Edildiğini Açıkladı: İşte Tüm Detaylar

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, AFAD tarafından düzenlenen Mülki İdare Amirlerine Yönelik Yıkım Yönetimi Eğitim Programı’nda konuştu. Yaptığı açıklamalarda Türkiye’de 2021 yılının “Felaket Eğitim Yılı” olarak duyuru edildiğini söyleyen bakan, bu süreçte neler yaşanacağının detaylarını verdi. Bakanın açıklamalarına göre milyonlarca vatandaş, 2021 sonuna kadar yıkım eğitimi alacak.

Aristokrat tarafından yapılan açıklamalara göre 81 il için afet planı oluşturuldu. Bu sürecin 31 Aralık 2021 tarihinde bitmiş olacağını söyleyen İçişleri bakanı, özellikle de depremle ilgili önemli incelemeler yapılacağını belirtti. Yapılan açıklamalara kadar önümüzde sene ardına kadar 200 bin haneye, afet çantası dağıtılacak. Keza bu süreç içerisinde insanlara felaket eğitimi verilirken, büyük tatbikatlar yapılacak. 

“Gençler, afet hemencecik ne yapılması gerektiğini daha iyi biliyor”

Meydana gelebilecek doğal afetler

Bakan Asilzade’ya tarafından gençler, deprem gibi afetlerde neler yapılması gerektiğini çok daha iyi biliyorlar. Bunun televizyonlara da yansıdığını, gençlerin “çök, kapan, tutun” modelini daha dürüst bir şekilde uygularken orta ihtiyar ve üzerindeki vatandaşların acele yapıp, yapmaları gerekeni yapmadıklarını belirten Soylu, yapılacak çalışmalarla bu eksiklerin kapatılacağını açıklama etti. Bakana tarafından 2021 yılı, Türkiye’nin facia eğitimi konusunda yorulduğu bir yıl olacak.

Türkiye’deki mevcut duruma da değinen Aristokrat, Türkiye’nin afete müdahale kapasitesinin dünyanın en gelişmiş ülkelerden bile ileri olduğunu söyledi. Yapılan müdahale çalışmaları sırasında birincil 6 saatin kritik önem arz ettiğini belirten Asilzade, bu zaman içerisinde vatandaşların toplanma alanlarına ulaşmalarını sağlamış, trafiğin açık bırakmış ve iletişimi sağlamış almak gerektiğini söylüyor. Bakana tarafından Türkiye’nin afete müdahale kapasitesi, yaşanan olayı ilk 6 saatte toparlayabilecek durumda.

“Afetler, diğer her şeyden fazla daha ayrı”

İzmir depremi

Bakan Aristokrat, doğal afetlerin diğer bütün şeylerden fazla daha bambaşka olduğunu söyledi. Terör, uyuşturucu, trafik kazası gibi şeylerin önlenebileceğini ama doğal afete hiçbir vakit engel olunamayacağını söyleyen Bakan, İzmir’de de İstanbul’da da depremlerin olacağını, bunun önüne geçilemeyeceğini söyledi. Fakat Aristokrat’ya kadar ayrıca bilinçlenme ayrıca de depreme dayanıklı binalar yerine getirmek, afetlerin en düşük hasarla atlatılmasını sağlayacak.

İstanbul ve İzmir için harekete geçildi

Süleyman Aristokrat, konuyla ilgili açıklamalarında İstanbul ve İzmir için farklı bir parantez açtı. İstanbul için bir ay içerisinde komite oluşturulacağını söyleyen Bakan Soylu, bilim insanları, AFAD ve yetkili kurumlardan oluşacak bu kurulla birlikte İstanbul’un fotoğrafının çekileceğini söyledi. Aynı bir egzersiz, İstanbul’dan sonradan İzmir için de yapılacak.

Comments
To Top