Haber

IATA’nın Kuralları Yenileniyor: Aşı Olmayana Seyahat Yok

IATA'nın Kuralları Yenileniyor: Aşı Olmayana Seyahat Yok

Koronavirüs pandemisi nedeniyle havayolu taşımacılığı büyük sıkıntılar yaşarken, alınan tedbirler de bu sektörün fazlasıyla etkilenmesine niçin oldu. Çok sayıda uçuş iptal edildi, ülkeler arası yolculuklar askıya alındı.

Ülkelerin genellikle pandemi döneminde epeyce katı oldukları ve özellikle milletlerarası yolculuklara o kadar de sıcak bakmadıkları biliniyor. Haliyle havacılık kurallarında da bu değişimi yansıtacak şekilde yenilikler bekleniyor.

Aşı olmayana yolculuk izni yok

uçak

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), pandeminin arkasından IATA Travel Pass’i tanıtmaya hazırlanıyor. Bu özellik tamamen yolcuların Covid-19 raporları, yapılan testler ve aşılar dahil elde etmek üzere bütün sıhhat durumları, uçacakları ülkenin hükümetiyle paylaşılmak üzere dijital bir platforma aktarılacak. 

IATA Travel Pass aslında karantina süreçlerini de ortadan kaldıracak bir sistem olacak. Yapılan testlerin sonuçlarının görülebilmesi sayesinde, yolcu kimlikleriyle deneme bilgilerini eşleştiren kurumlar böylece karantina önlemlerinin geçerli olup olmayacağını belirleyebilecek. Bu sayede hastalıkların gözlemlenmesi ve denetim altında tutulabilmesi de kolaylaştırılmış olacak.

Platformla ilgili en son bilgileri ise IATA’nın en yetkili ismi paylaştı. IATA Genel Direktörü ve CEO’su Alexandre de Juniac, yaptığı açıklamada “Bunu önümüzdeki aylarda faaliyete geçen dağıtılmış yolculuk balonlarının ve ahali sağlığı koridorlarının ihtiyaçlarını karşılamak için piyasaya sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Platformda son aşamaya gelindi

IATA

De Juniac, yaptığı açıklamalarda platformun duyurusu için artık son aşamada olduklarını söyledi. Bu dijital platform tamamen yolcuların, virüsü hudut ötesine taşıma riskleri de azaltılmış olacak. Böylece milletlerarası seyahatler de baştan gerçekleştirilebilecek. 

Platformun lansmanının peşinde yolcular, gittikleri yerde karantina ile mücâdele etmek durumunda kalmayacak. İddialara kadar yeni düzenlemeler arasında aşı olmadan gezi edememek gibi ihtimaller de söz konusu olacak. Travel Pass gelecek yılın başlarında test edilmeye başlanacak. Bu düzenleme hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Comments
To Top