Haber

Hyundai, Çocuklar İçin Mini Elektrikli Otomobil Yaptı

Hyundai, Çocuklar İçin Mini Elektrikli Otomobil Yaptı

Fütüristik uçan taksi gibi projeleri bir kenara bıraksak bile Hyundai’nin otomotiv sektörünün değişimine ayak uydurmak amacıyla ciddi bir uğraş sarf ettiğini söylememiz olası. Firma dört koldan sektörün geleceği olan elektrikli otomobil pazarına hazırlanıyor. 

Firma yeni elektrikli araba serisini duyururken rakiplerinden daha “ufak” bir gaye kitle seçti: çocukları. Firmanın tanıttığı yeni oyuncak serisi çocukların elektrikli otomobillerle daha şimdiden tanışmasını amaçlıyor.

En ufak elektrikli araç

Hyundai ev

Hyundai, yaptığı tanıtımda bu otomobili “şimdiye kadar yaptıkları en küçük elektrikli araç” olarak tanımlarken hemen şimdi bu ürüne bir ad de vermedi. genellikle baktığımızda ise tasarımın 2019 yılında çıkan KONUT Concept 45’cilt esinlendiğini görüyoruz.

Seul merkezli otomotiv üreticisi bu oyuncağa büyük ciddiyetle yaklaşıyor. Hatta aracın tüm haşmetiyle yer aldığı bir de tanıtım videosu hazırladılar. Videoda da göze çarptığı üzere vasıta gayet şık duruyor.

Teknik detaylara baktığımızda da bu aracın banal bir akülü araba gibi olmadığını görüyoruz. İçindeki iki DC motoru bir uçtan bir uca saatte 7 kilometre hıza çıkabilen bu araçta besbelli tek bir koltuk yer alıyor. Ama esas uyarı çeken nitelik bu yok.

Çocukların yüz ifadesini tanıyor

hyundai ev oyuncak

Hyundai çocuklara göre bir elektrikli araba deneyimi tasarlamakta epeyce kararlı olduğunu aracın özelliklerinde gösteriyor. EAVC olarak da bilinen hissi armoni sağlama teknolojisi bu araçta da bulunuyor. Bu Nedenle araba, sürücüsü olan çocuğun yüz ifadesine tarafından ışık ve müzik ayarı yapabiliyor.

Hem bu adsız elektrikli araba oyuncağında nabız ve solunum hızı ölçümü yapan sensörler de yer alıyor. Bu sensörlerin koyulma nedeni konusunda belli bir izah etme bulunmuyor. 

Son dönemde elektrikli çocuk otomobilleri oldukça yaygın. Popüler hiper otomobil üreticisi Bugatti daha önce çocuklara yönelik bir araç tasarlamıştı. Tesla da minyatür versiyon Model S’i satışa sunmuştu. Derhal de Hyundai onlara katılmış oldu.

Comments
To Top