Haber

Huawei’nin Uygur Türkleri’ni Hedef Alan Bir Yüz Tanıma Sisteminin Testinde Yer Aldığı Ortaya Çıktı

Huawei'nin Uygur Türkleri'ni Hedef Alan Bir Yüz Tanıma Sisteminin Testinde Yer Aldığı Ortaya Çıktı

Engadget’ın The Washington Post’tan aktardığı habere tarafından Huawei, oldukça ihtilaflı bir yüz tanınma yazılımını testine katkıda bulundu. Habere tarafından yüz tanıma yazılımı, azınlık konumundaki Uygur Türklerini tespit ediyor ve bölgedeki yetkililere otomatik olarak uyarı gönderebiliyor.

Ortaya çıkarılan bir dokümana tarafından Huawei, 2018 yılında Çin’deki yüz tanınma girişimlerinnden bir parça başına olan Megvii ile çalışmaya başladı. Bu çalışmada, bir topluluk içerisindeki insanların yaşı, cinsiyeti ve ırksa kökenini saptama edebilecek suni zekâ kamera sistemi test edildi. İddiaya göre bu sistem, bir Uygur’u tespit ettiğinde Çin polisinde “Uygur alarmı” gönderiyor.

Huawei; spiker, kamera ve hesaplama altyapıları sundu

huawei, huawei şirketi, huawei binası

Çin’de hemen hemen 11 milyon Uygur Türkü’nün yaşadığı ve bunların büyük bir kısmının ülkenin kuzeyindeki Sincan bölgesinde yaşadığı biliniyor. 2018 yılında Çin Komünist Partisi’nin 800 bin ile 2 milyon arasındaki Uygur’u “rehabilitasyon merkezlerine” gönderdiği düşünülüyor. Bu merkezlerde Uygur Türkleri’ne dağıtılmış işkenceler uygulandığı ifade ediliyor.

The Washington Post, Huawei’nin internet sitesinde bu sistemin detaylarının yer aldığı bir rapor keşfetti. Huawei, konuyla ilgili olarak gelen sorular ardından raporu sitesinden kaldırsa da bu raporun varlığını kabul etti. Bir Huawei sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı yorumda şu ifadeleri kullandı: “Rapor, yalnızca bir testti ve hakiki dünyada uygulanmadı. Huawei, bu cins testler için sadece mahsul tedarikini gerçekleştirir. Özel bir algoritma veya uygulama temin etmiyoruz.”

Ortaya çıkarılan dokümanlara kadar Huawei; spiker, kamera ve hesaplama altyapılar yardımları sunarak bu testi destekliyor. Huawei ve Megvii’nin tedariki sağladığı üç yüz tanıma sisteminden herhangi birisinin 2018 yılında geliştirilen bu teknolojiyi kullanıp kullanmadığı az önce bilinmiyor. Huawei’nin bu teknolojideki payının, zaten sorunlar yaşadığı batı dünyasıyla arasındaki gerginliği daha artıracağı varsayım ediliyor.

Comments
To Top