Haber

Huawei’nin Telefon Ekranındaki Çizikleri Yok Edecek Teknolojisi Ortaya Çıktı

Huawei’nin Telefon Ekranındaki Çizikleri Yok Edecek Teknolojisi Ortaya Çıktı

Huawei, Çin Ulusal Fikri Mülkiyetler Ofisi‘ne yeni bir patent talebinde bulundu. “Camdaki çizikleri yok etmek için metot ve donanım” başlıklı patent, kasım ayı sonlarında kabul edildi ve yayınlandı.

Patentin başlığından da anlaşılabileceği gibi telefonun ön ve arkadaki tarafındaki camlarda oluşan çiziklerin tamiri için bir metot açıklanıyor. Peki, bilhassa uzun kullanımda mutlaka ama o kadar ya da böyle bir şekilde çizilen telefon camları nasıl tamir ediliyor?

Huawei’nin cam çizilmelerine karşısında yeni patenti

huawei ekran çizilme patenti, huawei ekran çizik onarım patenti

Patente tarafından sırça çiziğinin tamir işlemi, çizilmeye en müsait ve muhtemel olan ekran camı için bambaşka, arkadaki panel için bambaşka şekilde gerçekleştiriliyor. Peki, bu iki cama uygulanacak olan işlemler arasındaki ayrım nerede ortaya çıkıyor?

Gizchina’da bulunan habere kadar laf konusu donanım, telefon camında meydana gelen çizilmeyi saptama ediyor. Eğer ki çizilme, telefonun ekran camında meydana gelmişse camın alkolle temizlenmesi gerekiyor. Fakat çizilme ekran camında yok de arka paneldeki camda meydana gelmişse ultrasonik arıtıcı kullanılıyor.

Ekranın temizleme işlemi tamamlandıktan daha sonra asıl çizilmelerin onarım işlemine geçiliyor. Buna göre bu çizilmeleri onarmak için özel bir karışım kullanılıyor. Bu karışımın içerisinde bulunan bileşenler ise şu şekilde:

%35 – %45 akrilat %50 – %60 epoksi reçinesi %2 – %3 başlatıcı %2 – %3 katkı

Hazırlanan bu değişken karışım, daha ardından telefona yapıştırılmış olan şeffaf filme uygulanıyor. Son olarak bu karışım için 320 nm ile 420 nm dalga boylu boyunca sahip ultraviyole ışık kullanılıyor.

Comments
To Top