Haber

Huawei’nin İlk HarmonyOS 2.0 Beta Sürümü, Android’i Temel Alıyor

Huawei'nin İlk HarmonyOS 2.0 Beta Sürümü, Android'i Temel Alıyor

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Android rakibi yeni işletim sistemi Harmony OS 2.0’ı geçtiğimiz günlerde resmi olarak tanıtmıştı. HarmonyOS 2.0 beta sürümünün OTA aracılığıyla geliştiricilere gönderilmesiyle birlikte yeni işletim sistemine dair daha fazla ayrıntısıyla uğraşma ortaya çıkıyor. İlk araştırmalar ise HarmonyOS 2.0 betanın hâlâ Android temellerine dayandığını gösteriyor.

Yeni işletim sisteminin Android ile olan benzerliklerini bakmak isteyen bir geliştirici, Android Kitkat 4.4.4 için geliştirilen “Hello World” uygulamasını sanal ortamda aktüel Android sürümü ve HarmonyOS üzerinde çalıştırdı. İşin garip tarafıysa hem Android keza de HarmonyOS’lu cihazlarda fazla benzer bir hata mesajı alınması oldu.

HarmonyOS 2.0 beta, Android temellerine dayanıyor:

Android / HarmonyOS 2.0

Soldaki ekran görüntüsü, güncel Android sürümüne dayalı bir cihazda yüklü olan uygulamanın verdiği hatayı, sağdaki ekran görüntüsü ise Harmony OS 2.0 beta tabanlı bir cihazda yüklü olan benzer uygulamanın verdiği hatayı gösteriyor. Her iki hata mesajında da uygulamanın daha eski bir Android sürümü için oluşturulduğu ve akıcı çalışamayabileceğinden bahsediliyor. Aradaki tek fark ise ‘Android’ kelimesinin yerine ‘HarmonyOS’un kullanılması.

Sistem bölümlerine de girmeyi başaran geliştirici, HarmonyOS’un Android iskeletine dayandığına dair teorilerini bir kere daha doğrulamış oldu. Bir diğer deyişle birincil Harmony OS 2.0 beta sürümünün Android’i temel aldığı da söylenebilir.

Huawei ise kendi sunumunda AOSP’nin (Android Açık Kaynak Projesi) HarmonyOS’un başarmaya çalıştığı şey için bir basamak görevi göreceğini belirtmişti. Yani mevcut beta 2.0 sürümü Android temelli olarak olsa bile gelecekte kendi yapısını oturtmuş bir HarmonyOS sistemi görebiliriz.

Comments
To Top