Haber

Huawei, Popüler Akıllı Telefon Markası Honor’u Resmen Sattı

Huawei, Popüler Akıllı Telefon Markası Honor'u Resmen Sattı

Çinli teknoloji devi Huawei’nin fiyat/performans odaklı ürünleriyle uyarı çeken daha alçak markası Honor, Shenzhen Zhixin New Information Technology Co. Ltd adlı yerel bir konsorsiyuma resmen satıldı.

Satın alma işlemi tamamlandığında Huawei, Honor üzerinde herhangi bir hisseye sahip olmayacak. Kurulan konsorsiyum, Honor’un yüzde 98.6 hissesine, Shenzhen hükümeti ise yüzde 1,4’lük hisseye sahip olacak.

Huawei’nin Honor’u 15 milyar dolara satacağı söyleniyordu

honor huawei

Yapılan ilk açıklamalara göre satın alma işlemi, Honor’un işletme faaliyetlerini etkilemeyecek. Honor üst yönetimi, satın alma işleminden sonra da görevlerine devam edecek. Benzer şekilde şirketin ayrı birimlerinde çalışan 7.000’i aşkın çalışan da görevine devam edecek.

Honor’un yerel bir teşebbüs grubuna satılacağı yönündeki haberler ilk çıktığında anlaşmanın takriben 15 milyar dolara gerçekleşeceği söyleniyordu ancak şu belli başlı kadar ne Huawei veya Shenzhen Zhixin New Information Technology, Honor’un ne kadara satıldığını açıklamadı.

Honor, “tüketicilerin, tedarikçilerin, ortakların ve çalışanların çıkarlarının korunması” için satıldı

honor logo

Shenzhen Special Zone Daily adlı lokal bir gazete göre aktarılan bilgilere göre söz konusu satın alma işlemi; tüketicilerin, tedarikçilerin, ortakların ve çalışanların çıkarlarının korunmasını amaçlıyor.

Yeniden konuyla ilgili olarak paylaşılan bilgilere kadar laf konusu konsorsiyumun oluşturulmasına katkıda yer alan bütün yatırımcılar, Honor’un pazardaki rekabete daha etkin bir şekilde katılabilmesi için markaya, tedarikçilere, üretime ve hizmetlere destek vermeye devam edecek.

Huawei: Honor, 7 yılda popüler bir akıllı telefon markası haline geldi

honor

Huawei, söz konusu satın alma işlemi ile ilgili olarak resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Huawei Investment Holding Co. Ltd., endüstriyel teknoloji unsurlarının sürdürülemez ve tüketici işlerinin büyük baskı aşağıda olduğu güç bir zamanda, Honor’un faaliyetlerine devam edebilmesi için Honor ticari varlıklarını bir tamamen satmaya karar verdi.” ifadelerini kullandı.

Honor’un 2013 yılında gençlere karşın, yerinde fiyatlı ürünler ortaya düzenlemek için kurulduğunu ve 7 yıllık süreçte yıllık 70 milyon satmak ile popüler bir akıllı telefon markası haline geldiğini açıklayan Huawei, satın alma işlemi tamamlandığında Honor’un herhangi bir hisseye ya da yönetim ve karar alma yetkisine sahip olmayacağının altını çizdi.

Comments
To Top